Za co inwestorzy preferują CEZ?

Notowania czeskiego koncernu energetycznego są w trendzie wzrostowym. Tego nie można powiedzieć o kursach polskich spółek z sektora. Co jest przyczyną sukcesu CEZ?

Publikacja: 23.02.2022 05:00

Za co inwestorzy preferują CEZ?

Foto: Bloomberg

CEZ działa w krajach Europy Środkowej i Wschodniej oraz w Turcji. Produkuje i dystrybuuje energię elektryczną. Od początku 2020 r. kurs akcji CEZ na GPW (firma jest też notowana w Pradze) wzrósł o ponad 80 proc., a w ciągu ostatnich 12 miesięcy zyskał 70 proc. Jego notowania prezentują się dużo lepiej niż polskich spółek energetycznych. Kamil Kliszcz, analityk DM mBanku, autor ostatniej rekomendacji dla CEZ (17.01.2022 r., zalecenie „akumuluj") zwraca uwagę na kilka elementów, które budują lepsze postrzeganie grupy.

Lepsze marże i dywidenda

CEZ wszedł ostatnio na wyższy poziom rentowności, m.in. za sprawą niskiej emisyjności CO2. Struktura jego aktywów wytwórczych różni się od tej, jaką mają polskie spółki z branży.

– CEZ realizuje postulat dekarbonizacji mocy wytwórczej, ma dużą flotę bloków jądrowych. Dzięki temu ma bardzo niską emisyjność CO2, a cena praw do emisji CO2 jest przenoszona na ceny energii jako składowa kosztu jej wytworzenia. Gdy dany wytwórca ma niższą emisyjność niż rynek, a energię sprzedaje po cenie rynkowej, osiąga wyższą od konkurencji marżę. Polskie spółki mają średnio około trzy razy wyższą emisyjność niż CEZ – nawet przy wzięciu po uwagę faktu, że te spółki i CEZ działają na różnych rynkach, także cenowo – zaznacza Kliszcz. Zwraca też uwagę, że CEZ ma swoje kopalnie węgla brunatnego, więc nie musi kupować paliwa na zewnątrz. Jest w ten sposób beneficjentem rosnących cen paliw – ma tylko koszt wydobycia. Podobna sytuacja jest w PGE (ma kopalnie węgla brunatnego) oraz w Enei i Tauronie (mają kopalnie węgla kamiennego). Jest to element tzw. integracji pionowej procesów gospodarczych w przedsiębiorstwie. Obok niskiej emisyjności CO2 to drugi komponent wpływający na wyższą marżę CEZ.

Czeska grupa osiąga powtarzalne roczne przychody na zbliżonym poziomie w okolicach 200 mld CZK. Prognoza mBanku zakłada ich utrzymanie się powyżej 200 mld CZK w latach 2021 i 2022 oraz ich wzrost do 250 mld CZK w 2023 r. Zysk netto grupy w 2020 r. wyniósł 5,4 mld CZK, a według prognoz mBanku w 2021 r. sięgnął 11,4 mld CZK i wzrośnie do 42,6 mld CZK w 2023 r.

Ważnym czynnikiem poprawiającym postrzeganie CEZ jest stabilna polityka dywidendowa. Ta jest bolączką polskich koncernów. Do 2019 r. CEZ zakładał wypłatę 60–80 proc. skorygowanego zysku netto w postaci dywidendy. Od aktualizacji polityki w połowie 2019 r. akcjonariusze mogą liczyć na wypłatę 80–100 proc. skorygowanego zysku netto. CEZ dzieli się dywidendą od 2006 r., (wyjątkiem był 2008 r.), a wysokość stopy dywidendy waha się pomiędzy 2 i 9 proc. Kamil Kliszcz prognozuje stopę dywidendy w CEZ w najbliższych latach na poziomie 7 proc.

Mniej polityki

Analityk DM mBanku zwróca też uwagę na fakt, że CEZ nie jest spółką z kapitałem polskiego Skarbu Państwa, a więc ryzyko polityczne jest dużo mniejsze niż w przypadku takich firm, jak PGE, Enea, Energa czy Tauron. Co prawda, strategicznym akcjonariuszem CEZ jest Ministerstwa Finansów Republiki Czeskiej i posiada aż 70 proc. kapitału, jednak spółka udowodniła, że inwestorzy nie muszą mieć obaw przed wpływem polityków na decyzje zarządu. Od 2011 r. czeskie Ministerstwo Finansów nie wykonywało żadnych ruchów na akcjach spółki.

– Dla CEZ kluczowe w biznesie są poziom przepływów pieniężnych i dywidendy oraz realizacja projektów rozwojowych. Inwestorzy mają poczucie, że głównym motorem działań w spółce jest budowa wartości dla akcjonariuszy. W czeskim koncernie nie było sytuacji, że zarząd realizował projekty, które niszczyłyby wartość spółki w oczach mniejszościowych inwestorów. Dla polskich spółek natomiast najważniejsze są inwestycje. Wcześniej w projekty węglowe, które nie podobały się akcjonariuszom mniejszościowym i ratowanie innych spółek, jak na przykład PGG, a teraz w sieć przesyłową i w źródła odnawialne. W komunikacji z rynkiem rzadko pojawia się przekaz, że te działania mają zbudować wartość dla akcjonariuszy. Główny przekaz dotyczy bezpieczeństwa i polityki energetycznej Polski, a nie zysku dla akcjonariuszy – mówi Kliszcz. – Tak powstaje wrażenie braku stabilności, którego inwestorzy nie lubią. Profile ryzyka inwestycyjnego polskich spółek energetycznych i CEZ są zupełnie inne. Dodatkowo CEZ wyróżnia się wśród spółek energetycznych wysokim poziomem komunikacji. Inwestorzy wiedzą, czego spodziewać się po zarządzie, dlatego posiadanie akcji CEZ to stosunkowo bezpieczna inwestycja w wartość – podsumowuje.

CEZ
Surowce i paliwa
Pogorszyła się kondycja finansowa MOL-a
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Surowce i paliwa
Sztandarowy projekt Orlenu do piachu?
Surowce i paliwa
JSW wydobędzie w tym roku mniej węgla niż planowano
Surowce i paliwa
Orlen ma ogromny problem z Olefinami III
Surowce i paliwa
Orlen analizuje scenariusz optymalizacji lub zatrzymania projektu Olefiny III
Surowce i paliwa
Unimot szczególnie dużo zarobił na handlu asfaltami