CEZ działa w krajach Europy Środkowej i Wschodniej oraz w Turcji. Produkuje i dystrybuuje energię elektryczną. Od początku 2020 r. kurs akcji CEZ na GPW (firma jest też notowana w Pradze) wzrósł o ponad 80 proc., a w ciągu ostatnich 12 miesięcy zyskał 70 proc. Jego notowania prezentują się dużo lepiej niż polskich spółek energetycznych. Kamil Kliszcz, analityk DM mBanku, autor ostatniej rekomendacji dla CEZ (17.01.2022 r., zalecenie „akumuluj") zwraca uwagę na kilka elementów, które budują lepsze postrzeganie grupy.
Lepsze marże i dywidenda
CEZ wszedł ostatnio na wyższy poziom rentowności, m.in. za sprawą niskiej emisyjności CO2. Struktura jego aktywów wytwórczych różni się od tej, jaką mają polskie spółki z branży.
– CEZ realizuje postulat dekarbonizacji mocy wytwórczej, ma dużą flotę bloków jądrowych. Dzięki temu ma bardzo niską emisyjność CO2, a cena praw do emisji CO2 jest przenoszona na ceny energii jako składowa kosztu jej wytworzenia. Gdy dany wytwórca ma niższą emisyjność niż rynek, a energię sprzedaje po cenie rynkowej, osiąga wyższą od konkurencji marżę. Polskie spółki mają średnio około trzy razy wyższą emisyjność niż CEZ – nawet przy wzięciu po uwagę faktu, że te spółki i CEZ działają na różnych rynkach, także cenowo – zaznacza Kliszcz. Zwraca też uwagę, że CEZ ma swoje kopalnie węgla brunatnego, więc nie musi kupować paliwa na zewnątrz. Jest w ten sposób beneficjentem rosnących cen paliw – ma tylko koszt wydobycia. Podobna sytuacja jest w PGE (ma kopalnie węgla brunatnego) oraz w Enei i Tauronie (mają kopalnie węgla kamiennego). Jest to element tzw. integracji pionowej procesów gospodarczych w przedsiębiorstwie. Obok niskiej emisyjności CO2 to drugi komponent wpływający na wyższą marżę CEZ.
Czeska grupa osiąga powtarzalne roczne przychody na zbliżonym poziomie w okolicach 200 mld CZK. Prognoza mBanku zakłada ich utrzymanie się powyżej 200 mld CZK w latach 2021 i 2022 oraz ich wzrost do 250 mld CZK w 2023 r. Zysk netto grupy w 2020 r. wyniósł 5,4 mld CZK, a według prognoz mBanku w 2021 r. sięgnął 11,4 mld CZK i wzrośnie do 42,6 mld CZK w 2023 r.