Ponadto dywidendowi arystokraci charakteryzują się mniejszą zmiennością w porównaniu z szerokim rynkiem i lepiej zachowywali się w czasie rynkowych perturbacji. Z wyliczeń S&P Global wynika, że w miesiącach, kiedy S&P 500 spadał, dywidendowi arystokraci radzili sobie lepiej w 69 proc. przypadków. Ponadto mają także niższy tzw. drawdown, czyli różnicę spadku notowań od szczytu do dołka.
Wpływ na lepsze wskaźniki ryzyka ma dywersyfikacja grupy dywidendowych arystokratów i brak skupienia dużej wagi w rękach kilku technologicznych gigantów, tak jak w przypadku S&P 500, gdzie grupa Siedmiu Wspaniałych odpowiada za mniej więcej jedną trzecią całego indeksu. Z kolei w gronie dywidendowych arystokratów żaden sektor nie posiada wagi większej niż 30 proc. Największy udział ma branża dóbr konsumpcyjnych (24,5 proc.), a następnie przemysł (22,8 proc.) i spółki tworzące materiały (11,5 proc.).
Oto elita
W gronie dywidendowych arystokratów jest grupa spółek, które szczególnie się wyróżniają, ponieważ wypłacają dywidendę nieprzerwanie od ponad 60 lat, zwiększając jej wartość. Obecnie jest dziesięć takich firm, a część z nich już za dwa lata osiągnie próg 70 lat dzielenia się zyskiem. Wśród liderów wyróżnić można np. Procter & Gamble, czyli jedną z największych na świecie firm produkujących dobra konsumpcyjne. W skład grupy wchodzą takie marki produktów, jak m.in. Head & Shoulders, Oral-B, Gillette czy Fairy.
Historia dywidendowa Procter & Gamble jest jednak znacznie dłuższa, firma dzieli się bowiem z akcjonariuszami zyskiem od 134 lat. Jednak od 68 wartość dywidendy na akcję jest podwyższana, dlatego ten wynik liczy się w zestawieniu dywidendowych arystokratów. Spółka jest w stanie tak długo dzielić się zyskami z uwagi na swoją pozycję rynkową oraz fakt, że sprzedaż jej produktów nie jest tak mocno uzależniona od cyklu koniunkturalnego.
Procter & Gamble w roku fiskalnym 2025 spodziewa się, że przychody wzrosną o 2–4 proc. w porównaniu z rokiem fiskalnym 2024, a zysk na akcję wzrośnie o 5–7 proc. Ostatnia wypłacona dywidenda opiewała na 1,01 USD. Zyski wypłacane są w ujęciu kwartalnym, co przy obecnym kursie akcji spółki przekłada się na stopę dywidendy na poziomie ok. 2,5 proc.
Również od 68 lat dywidendę podwyższa spółka Dover, czyli globalny producent o zróżnicowanym profilu działalności, który dostarcza innowacyjny sprzęt i komponenty, materiały eksploatacyjne, części zamienne, oprogramowanie oraz rozwiązania cyfrowe i usługi wsparcia. Spółka jest w stanie od dekad zwiększać wypłaty dla akcjonariuszy, korzysta bowiem na dużym popycie na automatyzację przemysłową i energooszczędne rozwiązania. Strategiczne przejęcia firmy zwiększyły jej przychody, a inicjatywy oszczędnościowe podniosły marże, zwiększając przewagę na rynku.