Wielka kryptomanipulacja, czy legalna strategia? Sprawa za 110 milionów dolarów

Takiego procesu jeszcze nie było. Ława federalnych przysięgłych zdecyduje czy 28-letni Avi Eisenberg dokonał manipulacji na kryptowalutowej giełdzie Mango Markets i ukradł z niej 110 milionów dolarów, czy też zrealizował całkowicie legalną strategię.

Publikacja: 18.04.2024 08:27

Wielka kryptomanipulacja, czy legalna strategia? Sprawa za 110 milionów dolarów

Foto: Adobestock

Amerykańscy prokuratorzy argumentowali, że 11 października 2022 roku Eisenberg wykorzystał pozorowane transakcje tokenem mango by zmanipulować operacje  kontraktami terminowymi, które zwiększyły wartość swapów o 1300 proc. w ciągu 20 minut.

Później, jak twierdzą oskarżyciele, ten trader ukradł aktywa platformy pożyczając na niej pieniądze pod kontrakty.

- To była manipulacja i oszustwo w starym stylu - oświadczył prokurator Peter Davis podczas końcowego przesłuchania w sądzie. Jego zdaniem Avi Eisenberg  podkręcił cenę i  kłamał by mógł ukraść pieniądze.

Proces rozpoczął się w ubiegłym tygodniu i po raz pierwszy ława przysięgłych zdecyduje, czy ktoś manipulował rynkiem aktywów cyfrowych, podkreśla agencja Bloomberga.

Według prokuratury, w tej sprawie ma zastosowanie tradycyjne prawo karne, a obrona przekonuje, iż Eisenberg postępował według reguł  obowiązujących  na giełdzie Mango Markets, które nie zapewniają takiej samej ochrony jak inne rynki finansowe.

Brian Klein, obrońca Aviego Eisenberga, w końcowym wystąpieniu przekonywał, że jego klient realizował udaną i legalną strategię narażając na ryzyko swoje własne pieniądze. Klein zwrócił uwagę, że platforma tylko ostrzegała użytkowników , że oprogramowanie nie zostało zaudytowane i korzysta się z niego na własne ryzyko.

Mango Markets, która umożliwia użytkownikom pożyczanie pieniędzy i handlowanie walutami cyfrowymi była nadzorowana przez zdecentralizowaną autonomiczną organizację(DAO).

Eisenberg chciał jej oddać 67 milionów dolarów w zamian za zobowiązanie, że nie będzie go ścigała ani zamrażała pozostałych aktywów.

Jeden z przysięgłych, który pracował na Wall Street, uśmiechnął się, kiedy prokurator zwrócił się do ławy, by wyobraziła sobie, że pracownik banku informuje przełożonego, iż właśnie zrealizował wielką transakcję i zamierza oddać połowę pieniędzy .

Eisenberg mieszkał na Porto Rico i po sfinalizowaniu swoich operacji uciekł do Izraela. Powrócił na wyspę pod koniec grudnia 2022 roku i został aresztowany.

Zanim pojawił się na Mango Markets szukał w internecie takich m.in. terminów jak „elementy oszustwa”, czy „przedawnienie manipulacji rynkowych”, twierdzi prokuratura. Eisenberga interesowały też informacje o nadzorze FBI i ekstradycji z Izraela.

Kryptowaluty
Wielki wygrany rajdu bitcoina
Kryptowaluty
Poziom 100 tys. dolarów za bitcoina nie wydaje się już być szalony
Kryptowaluty
Bitcoin przymierza się do ataku na szczyty
Kryptowaluty
Kiedy na rynek trafi ostatni bitcoin?
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Kryptowaluty
Halving zakończony. Kopacze będą cierpieć, a bitcoin prawie nie drgnął
Kryptowaluty
Halving bitcoina - już w nocy z piątku na sobotę