Rajd na Wall Street zagrożony. Czego potrzebują traderzy?

Korporacje amerykańskie wprawdzie zaskakują swoimi rezultatami finansowymi, ale inwestorom giełdowym to nie wystarcza. Czego potrzebują?

Publikacja: 05.05.2024 10:13

Rajd na Wall Street zagrożony. Czego potrzebują traderzy?

Foto: Bloomberg

Aż prawie 80 proc. - spośród 400 firm, które do tej pory ogłosiły swoje wyniki za pierwszy kwartał 2024 roku - pochwaliło się rezultatami lepszymi od prognoz, wskazują dane Bloomberg Intelligence.

Czytaj więcej

Wspaniała siódemka nadal napędza hossę w USA. Co jeszcze pokaże?

Marne zwyżki kursów po raportach

Tymczasem mediana dla spółek których notowania okazały się lepsze od indeksu Standard &Poor's500 w dniu ogłoszenia raportów kwartalnych wynosi mniej niż 0,1 proc. To najsłabszy wskaźnik od ponad trzech lat.

Co może być powodem tak niemrawej reakcji inwestorów? Traderów nie przekonuje przyszłość i odpowiednio reagują na rozczarowujące prognozy wyników w kolejnych okresach sprawozdawczych.

Spośród spółek z indeksu Standard&Poor’s500, które do kwietnia ogłosiły takie prognozy tylko 15 proc. pochwaliło się przewidywanymi wynikami lepszymi od pierwotnych szacunków To drugi najgorszy odsetek od pandemii.

Tę statystykę nieco poprawił w ostatnich dniach m. in. Apple przedstawiając pozytywnie zaskakującą prognozę i windując ten odsetek do 18 proc.

Czytaj więcej

USA. Vibecesja, czyli gdy dane rozmijają się z nastrojami zwykłych ludzi

Wysokie wyceny

Od października do kwietnia S&P500 zyskał 20 proc. a jego wskaźnik cena/zysk dla przyszłych wyników spółek podskoczył do 20, około 11 proc. powyżej dziesięcioletniej średniej. Teraz traderzy szukają argumentów usprawiedliwiających tak wysokie wyceny i oczekują wyższych wzrostów w przyszłości.

- Najpierw nawarstwił się konkretny poziom optymizmu a następnie doszło do znaczącego spadku nastrojów wraz ze wzrostem rozczarowań - wskazuje Keith Buchanan, zarządzający portfelem w GLOBALT Investments. - Ze względu na wysokie wyceny w obecnym sezonie naprowadzanie (guidance – red.) na przyszłe rezultaty jest bardzo ważne - podkreśla menedżer.

Poprzeczka oczekiwań pod adresem spółek jest ustawiona wyjątkowo wysoko, gdyż wzrost gospodarczy słabnie, utrzymuje się presja na wzrost cen i niepewność co do stóp procentowych.

- Jeśli nie będzie cięć stóp procentowych trzeba to czymś zastąpić - przekonuje Quincy Krosby, główny globalny strateg LPL Financial. - A cóż może być innego, jeśli nie prognozy wyników- dodaje.

Gospodarka światowa
Chiński rząd będzie kupował puste mieszkania?
Gospodarka światowa
Gospodarka Niemiec będzie rosła wolniej
Gospodarka światowa
S&P500 z szansą na 5,8 tys. pkt. Doda skrzydeł GPW?
Gospodarka światowa
PKB Japonii skurczył się w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
Inflacja nie przeszkadza giełdom w biciu rekordów
Gospodarka światowa
Inflacja USA nie sprawiła przykrej niespodzianki inwestorom