- Prezes Stanisław Pacuk złożył rezygnację z funkcji z dniem ZWZA Kredyt Banku, które odbędzie się w maju br. Jako przyczynę podał rozbieżności zdań z głównym akcjonariuszem, dotyczące sposobu zarządzania bankiem i strategii jego rozwoju - powiedziała nam Izabela Mościcka, rzecznik spółki. Dodała, że obecnie S. Pacuk przebywa na rekonwalescencji po przebytej niedawno operacji. Według rzecznika, w czasie nieobecności prezesa, zgodnie z obowiązującymi w banku regulacjami, zarządem kieruje wiceprezes Małgorzata Kroker Jachiewicz. Dotychczas podlegał jej pion bankowości korporacyjnej.
Powodem rezygnacji S. Pacuka mogła być decyzja KBC, strategicznego akcjonariusza, o utworzeniu w III kwartale przez Kredyt Bank wysokich rezerw, które w efekcie doprowadziły do powstania około 200 mln zł straty. Była to najwyższa strata w historii spółki. W banku zastosowano bowiem zaostrzone kryteria tworzenia rezerw i wyceny zabezpieczeń kredytów, zgodne ze standardami KBC. Są one bardziej restrykcyjne niż przepisy obowiązujące w Polsce. KBC podał, że zdecydował się na ten krok po osiągnięciu większościowego udziału w spółce.
Na początku tego miesiąca o rezygnacji poinformował Cezary Stypułkowski, prezes Banku Handlowego. Podobno jemu także nie układała się współpraca z Citibankiem, głównym inwestorem.
W zeszłym roku pojawiały się spekulacje o możliwości odejścia prezesów wszystkich największych banków w Polsce, m.in. Wojciecha Kostrzewy, prezesa BRE, Mariana Czakańskiego, szefa ING BSK, Marii Wiśniewskiej z Pekao SA, Józefa Wancera z BPH PBK oraz Bogusława Kotta z Millennium (BIG-BG). We wszystkich przypadkach powodem zmian miałyby być słabe wyniki banków w 2002 roku.
Grzegorz