Kurs akcji spółki Artifex Mundi utrzymuje się poniżej ceny z ubiegłorocznej oferty publicznej (22,5 zł). W czwartek za akcję płacono po 17,2 zł. Zarząd zapowiada przyspieszenie rozwoju biznesu. – Nie potrzebujemy dodatkowych pieniędzy na inwestycje, mamy środki z ubiegłorocznego IPO i chcemy je dobrze zainwestować – mówi prezes Tomasz Grudziński. Dodaje, że cash flow pochodzący z gier HOPA (ang. Hidden Object Puzzle Adventure) do tej pory równoważył wydatki na inne produkcje. – Oczekujemy, że również w 2017 r. pokryje większość naszych wydatków na nowe projekty – mówi. Artifex nie planuje znaczącego wzrostu zatrudnienia. Obecnie wszystkie gry typu HOPA są tworzone przez zewnętrzne studia, co pozwala grupie skoncentrować się na grach premium i free-to-play (darmowe z mikropłatnościami).
Laboratorium selekcji
W segmencie HOPA spółka rozwija się w stabilnym tempie. Na koniec I kwartału w swoim portfelu miała 50 gier tego typu. W tym roku chce wprowadzić do sprzedaży kilkanaście nowych, w tym około pięciu w drugim kwartale. Intensyfikuje również wydawanie gier na konsole. Z kolei w segmencie premium zamierza wejść w nowe obszary.
– Pracujemy nad grami typu point-and-click, mniejszymi grami 3D z mocną warstwą narracyjną, grami akcji i platformowymi. By wyselekcjonować najlepsze pomysły, uruchomiliśmy nową inicjatywę amLab – informuje prezes. Zakłada ona prezentowanie prototypów lub pomysłów graczom np. na imprezach branżowych. – To oddolna inicjatywa naszego zespołu, a nie zarządu – podkreśla prezes. W jej ramach podczas konwentu Pyrkon, zaplanowanego na 28–30 kwietnia, graczom zaprezentowanych zostanie sześć prototypów gier.
W II półroczu spółka ma podać więcej szczegółów dotyczących nowych gier (z segmentów innych niż HOPA). Zakłada, że ich premiery odbędą się najpóźniej w 2018 r. – W tych grach pokładamy duże nadzieje. Docelowo zakładamy, że biznes gier premium innych niż HOPA będzie równie dużą częścią naszej działalności jak HOPA – mówi prezes.
Jaki wpływ na wyniki
Artifex podkreśla, że jednym z jego priorytetów niezmiennie jest rozwój w segmencie free-to-play.