Branża IT liczy na udany 2017 rok

Segment komercyjny rośnie, a publiczny powinien wreszcie odżyć. Spółki mają szanse poprawić tegoroczne wyniki.

Aktualizacja: 06.02.2017 12:58 Publikacja: 19.12.2016 05:00

Branża IT liczy na udany 2017 rok

Foto: Fotorzepa, Robert Wójcik Robert Wójcik

Od stycznia WIG-Informatyka wzrósł o 31 proc. To w dużej mierze zasługa CD Projektu, ale spółki stricte informatyczne też radzą sobie całkiem dobrze. W przyszłym roku rynek IT w Polsce urośnie o ponad 5 proc. Giełdowe firmy zamierzają rozwijać się szybciej.

Tylko smartfony są na fali

– W 2017 r. rozwój branży będzie następował nie tylko w segmencie produktowym, ale i w ramach usług dla biznesu, który w coraz większym stopniu korzysta z najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych – mówi Michał Kanownik, prezes Związku Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego Cyfrowa Polska.

Firmy handlujące sprzętem IT nie mają jednak łatwego zadania, ponieważ sprzedaż tabletów i komputerów już od dłuższego czasu spada. Na pierwszy rzut oka widać wprawdzie wzrost sprzedaży laptopów, ale to efekt zwyżki cen, a nie wolumenu. Rodzynkiem są smartfony, których sprzedaż rośnie w tempie dwucyfrowym, na czym korzystają również dystrybutorzy, m.in. ABC Data. W listopadzie zwiększyła sprzedaż urządzeń Xiaomi o jedną piątą (miesiąc do miesiąca). Mocno rośnie segment internetu rzeczy, czego beneficjentem są zarówno największe, jak Asseco i Comarch, jak i mniejsze spółki. – Coraz częściej rozwiązania IT znajdują zastosowanie na szeroką skalę nie tylko w produkcji czy logistyce, ale także w obszarach konsumenckich, np. w inteligentnych rozwiązaniach dla domów – mówi szef ZIPSEE. Dużą dynamikę widać też w obszarze rozwiązań chmurowych. Nasz rynek rośnie o jedną trzecią w skali roku. – Ten trend może się utrzymać – uważa Kanownik.

Barbara Skrzecz-Mozdyniewicz, szefowa Macrologic, podkreśla, że od 2017 r. firmy będą mogły skorzystać z wyższej ulgi na badania i rozwój. – To ważne dla takich spółek jak nasza, gdzie wydatki w tym obszarze to istotna część budżetu (10 proc. rocznie) – mówi. Dodaje, że dzięki uldze spółka będzie mogła inwestować w badania i rozwój jeszcze więcej.

Rynek publiczny się budzi

Dużym motorem zmian technologicznych są nowe przepisy, których wprowadzanie zobowiązuje zarówno klientów, jak i producentów do dostosowania aplikacji. – Rynek systemów ERP w Polsce jest dość charakterystyczny, zawiłe prawo i jego częste zmiany sprawiają, że utrzymanie zgodności systemu z aktualnymi przepisami wymaga szybkiego dostosowania. To jeden z istotnych powodów widocznego powrotu firm do rodzimych systemów ERP – twierdzi Rafał Wnorowski, prezes Simple. W pierwszej połowie 2017 r. spółka zaprezentuje nową wersję systemu ERP. Chce mocniej wejść w segment komercyjny. – Nie oznacza to oczywiście zmniejszenia udziału w postępowaniach publicznych, chcemy jedynie uniezależnić się od dotacji unijnych i zbudować stabilną, zyskowną pozycję dzięki rynkowi komercyjnemu. Zamówienia od instytucji publicznych będą dla nas wisienką na torcie – dodaje.

Z kolei Grzegorz Czapla, prezes grupy Indata, ocenia, że 2017 rok będzie decydujący dla wielu mniejszych firm, które w dużej mierze opierają swoją działalność na sektorze publicznym. – Tak naprawdę cała branża czeka na ożywienie w zakresie przetargów, które w tym roku były ograniczane do minimum, co odzwierciedlają wyniki praktycznie każdej spółki z giełdy – mówi.

Ważą się losy największego w historii polskiej branży IT kontraktu na utrzymanie systemu dla ZUS. W grze są cztery podmioty, w tym Asseco Poland oraz Comarch. Cała procedura się opóźnia. Zapytaliśmy ZUS, na jakim jest etapie. – Wysłaliśmy do wykonawców zaproszenie do podpisania umowy o poufności, tak aby bez przeszkód mogli się zapoznać z całą dokumentacją KSI i kodami źródłowymi systemu. SIWZ (specyfikacja istotnych warunków zamówienia – red.) będzie opublikowany wkrótce – odpowiedział nam Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ZUS.

[email protected]

Technologie
Scanway w 2025 r. chce zadebiutować na głównym parkiecie
Technologie
Powstają nowe komórkowe sieci do zadań specjalnych
Technologie
Raport PIE: fuzja telekomów w Polsce ze szkodą dla użytkowników
Technologie
Państwowa agencja chce przejąć d. spółkę Marka Falenty
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Technologie
11 bit studios pozyskało nową grę
Technologie
CD Projekt sforsował poziom 200 zł. Jest najwyżej od czterech lat