Zróżnicowana ocena prezesów spółek Skarbu Państwa

Rynek spodziewa się kolejnej fali zmian personalnych w „państwowych" spółkach po roszadach w resorcie skarbu. Obecne zarządy pracują od kilku miesięcy, ich szefowie zbierają raczej umiarkowane noty.

Publikacja: 17.09.2016 17:37

Rynek zastanawia się, czy ekipa Krzysztofa Skóry podoła zarządzaniu wielką międzynarodową strukturą

Rynek zastanawia się, czy ekipa Krzysztofa Skóry podoła zarządzaniu wielką międzynarodową strukturą w trudnym momencie na rynku surowców.

Foto: Archiwum

Premier Beata Szydło po odwołaniu Dawida Jackiewicza powierzyła Henrykowi Kowalczykowi misję wygaszenia i posprzątania resortu skarbu, a Mariusz Kamiński, koordynator służb specjalnych i były szef CBA, zażądał od spółek wykazu umów zawieranych z zewnętrznymi podmiotami (usługi doradcze, prawne itp.).

Kowalczyk może dokonać zmian personalnych tam, gdzie okaże się to konieczne. Poprosiliśmy analityków o ocenę menedżerów kierujących notowanymi na GPW spółkami z udziałem Skarbu Państwa, pamiętając, że okres ich działalności jest jeszcze relatywnie krótki.

Energetyka

Dawidowi Jackiewiczowi zarzucano obsadzanie stanowisk znajomymi i w tej grupie wymieniany był prezes Tauronu Remigiusz Nowakowski. Analitycy oceniają go jednak na piątkę – za dobre przygotowanie merytoryczne i komunikację z rynkiem.

Prezes PGE Henryk Baranowski dostał słabą czwórkę. Analitycy chwalą silną osobowość i umiejętność poruszania się w środowisku polityków z resortu energii (Baranowski był zresztą wiceministrem skarbu), ale są rozczarowani strategią PGE i zamianą dywidendy na podatek (choć to oczywiście wola głównego właściciela).

Mierną ocenę uzyskał kierujący Energą Dariusz Kaśków – m.in. za zaangażowanie się postrzeganej jako dywidendowa firmy w ratowanie górnictwa węgla kamiennego.

Niewiele lepsze noty ma Mirosław Kowalik, prezes Enei. Nie dał się on jeszcze dobrze poznać jako menedżer czy branżowy fachowiec, a komunikacja ze spółką jest bardzo usztywniona i oficjalna. Zgrzytem jest również afera w spółce zależnej Enei Wytwarzanie związana ze zleceniami dla kancelarii prawnej reprezentującej prywatne interesy zawieszonej wiceprezes.

Surowce i paliwa

Zdaniem naszych rozmówców na piątkę zasłużył Tomasz Gawlik, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Jest chwalony za restrukturyzację firmy przy maksymalnym wykorzystaniu możliwości, jakie dają porozumienia ze związkami. Pytanie, czy proces będzie kontynuowany, biorąc pod uwagę możliwe protesty i wzrost cen węgla.

Z kolei prezes KGHM Krzysztof Skóra zasłużył na trójkę. Główne pytanie to, czy jego ekipa poradzi sobie z zarządzaniem międzynarodowym koncernem w trudnym momencie: spadek cen metali spowodował, że flagowa kopalnia Sierra Gorda w Chile przepala gotówkę i ponosi straty. KGHM każe czekać do początku przyszłego roku na analizę sytuacji zamorskich aktywów. Skóra kojarzony jest bardziej jako samorządowiec (w barwach PiS) niż menedżer, a dopiero we wrześniu br. do Kanady, na stanowisko prezesa KGHM International, wysłano menedżera z doświadczeniem w pracy w firmach górniczych poza Polską.

W przypadku paliwowych koncernów analitycy oceniają, że Wojciech Jasiński (PKN Orlen) i Robert Pietryszyn (Lotos) na razie kontynuują strategie poprzedników, a autorską działalność można będzie prawdopodobnie poznać po aktualizacji strategii, co jest spodziewane za kilka miesięcy. Ten drugi ewidentnie kojarzony jest z byłym ministrem Jackiewiczem. Należy też pamiętać, że szef Orlenu, do niedawna wpływowy polityk PiS, nie ma doświadczenia w biznesie.

Piotr Woźniak, prezes PGNiG, chwalony jest za zakup aktywów ciepłowniczych od JSW i rynkowe zachowanie (skup akcji), ale krytykowany za zaangażowanie gotówkowe firmy w ratowanie kopalni węgla.

Przed Mariuszem Boberem, prezesem Grupy Azoty, stoi zadanie integracji poszczególnych spółek w ramach holdingu – analitycy podkreślają, że dopiero po tym będzie można zrecenzować menedżera.

Giełda i finanse

Oceniono też szefową Giełdy Papierów Wartościowych Małgorzatę Zaleską. Nasi rozmówcy (cztery opinie) wskazują, że na tle innych nominacji i działań zarządów wypada ona dobrze, a giełdę przedstawia jako atrakcyjną platformę lokowania kapitału. Mogłaby jednak jeszcze mocniej zawalczyć o należną naszemu parkietowi pozycję ważnego składnika polskiej gospodarki. Niestety, prezes Zaleska ma utrudnione zadanie, bo politycy od lat robią wszystko, by zniechęcić inwestorów (także zagranicznych) do GPW, a notowane spółki z udziałem Skarbu Państwa traktują jako wykonawców strategii, bez liczenia się z akcjonariuszami mniejszościowymi.

Prezes PZU Michał Krupiński otrzymał trójkę. Z jednej strony jest chwalony za doświadczenie – pracował w Banku Światowym i Bank of America Merrill Lynch. Ubezpieczyciel przedstawił nową strategię, która de facto jest kontynuacją poprzedniego planu (co wcale nie musi być zarzutem). Niemniej w ostatnim czasie o PZU było zaś najgłośniej w kontekście ostrego, kompromitującego sporu między członkami zarządu.

Prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło to jedyny menedżer, który ocalał z grona osób powołanych za koalicji PO–PSL (kojarzony jest z wicepremierem Morawieckim). Nasi rozmówcy oceniają go na czwórkę. Rynek czeka jednak na nową strategię – ta odpowie, czy PKO BP będzie spółką pracującą na rzecz wszystkich akcjonariuszy, czy też Jagiełło zostanie zmuszony do pogodzenia się, że PKO BP będzie głównie instytucją realizującą głównie interesy Skarbu Państwa.

I inni

Polski Holding Nieruchomości zniknął z radarów analityków na przełomie ubiegłego i bieżącego roku. Prezes Maciej Jankiewicz, wciąż radny w barwach PiS na warszawskim Targówku, pracował wcześniej w spółkach obecnego PHN. Firma kontynuuje projekty inwestycyjne poprzedniej ekipy, nowością jest współpraca z innymi spółkami Skarbu Państwa (m.in. budowa biurowców z KGHM TFI).

Zdaniem analityków w przypadku PKP Cargo trzeba zaczekać na efekty restrukturyzacji. Prezes Maciej Libiszewski miał dotychczas niewielki wpływ na wyniki grupy – decydowały o nich głównie czynniki zewnętrzne, m.in. spadki przewozów węgla i kruszyw na polskim rynku. Wsp. MR, AWK, TRF, PRT

[email protected]

Firmy
Thorium Space i SWISSto12 podpisali strategiczną umowę na produkcję nowoczesnego payloadu dla programu HummingSat ESA
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Firmy
Właściciel Cognora wykorzystał spadek kursu do zakupu akcji
Firmy
Inwestorzy wyprzedają akcje Seleny FM
Firmy
Ożywienie rekrutacji i AI wspierają biznes Grupy Pracuj
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Firmy
Rafako szykuje się do zwolnień grupowych
Firmy
MFO jest coraz bliżej uruchomienia nowego zakładu