Od tego roku firmy, które znajdują się w trudnej sytuacji, mogą skorzystać z możliwości, jaką jest przygotowana likwidacja (pre-pack). To sposób na szybką sprzedaż firmy w postępowaniu upadłościowym.
Jedną z największych bolączek postępowań upadłościowych wszczynanych do końca ubiegłego roku było to, że sprzedaż majątku upadłego była znacząco rozciągnięta w czasie. Od momentu ogłoszenia upadłości, a nawet wcześniej – od złożenia wniosku o upadłość – przedsiębiorstwo było narażone na erozję biznesu w postaci odpływu pracowników i kontrahentów czy też braku nowych zamówień. Często jedyną szansą dla takich przedsiębiorstw jest pozyskanie w krótkim czasie nowego właściciela. Bez przejęcia przez nowego właściciela przedsiębiorstwa popadają w biznesowy marazm, a ich pozycja rynkowa i wartość ulegają degradacji.
Dotychczasowe przepisy przewidywały możliwość kupna przedsiębiorstwa upadłego w innym trybie niż przetarg, ale syndycy rzadko z niej korzystali, co przedłużało biznesową wegetację przedsiębiorstwa. Nawet jeśli na horyzoncie pojawiał się zdeterminowany inwestor gotów kupić przedsiębiorstwo od ręki, syndycy ogłaszali przetargi – często z nierealną ceną, by móc odeprzeć potencjalne zarzuty o zbyt niską wycenę. W konsekwencji rzadko udawało się sprzedać firmę w upadłości w pierwszym czy nawet drugim przetargu, mimo stopniowego obniżania ceny, a potencjalni nabywcy, po kilku miesiącach oczekiwania na przedstawienie rozsądnych warunków sprzedaży, wycofywali się.
Mechanizm przygotowanej likwidacji, jaki wkomponowano w zmienioną ustawę – Prawo upadłościowe, ma pomóc szybciej zbyć przedsiębiorstwo upadłego (jego zorganizowaną część albo istotne składniki) przez jego „przygotowaną sprzedaż" na rzecz nowego inwestora. Nowa procedura daje możliwość zakupu przedsiębiorstwa upadłego krótko po ogłoszeniu upadłości, co wyraźnie zwiększa szanse nie tylko na dalsze funkcjonowanie przedsiębiorstwa, ale także jego rozwój. Propozycję i warunki sprzedaży całości lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa upadłego, względnie istotnych jego składników (np. nieruchomości), przedstawia się we wniosku dołączonym do wniosku o ogłoszenie upadłości. Należy wskazać co najmniej cenę sprzedaży i nabywcę. Do wniosku można nawet załączyć wynegocjowany z nabywcą projekt umowy sprzedaży. Taki wniosek może złożyć zarówno dłużnik, jak i wierzyciel.
Sąd upadłościowy ma trzy możliwości. Musi uwzględnić wniosek i zatwierdzić warunki sprzedaży w postanowieniu o ogłoszeniu upadłości, jeżeli wskazana cena jest wyższa niż kwota możliwa do uzyskania w postępowaniu upadłościowym przy likwidacji na zasadach ogólnych, pomniejszona o zaoszczędzone koszty postępowania. Może zatwierdzić warunki sprzedaży, jeżeli cena jest zbliżona do tej kwoty i przemawia za tym ważny interes publiczny lub możliwość zachowania przedsiębiorstwa dłużnika. Sąd może też oddalić wniosek, jeśli cena jest zaniżona. Jeżeli sąd przychyli się do wniosku, syndyk powinien zawrzeć umowę sprzedaży ze wskazanym nabywcą w terminie 30 dni od daty uprawomocnienia się postanowienia.