Lubawa Armenia otrzymała od Ministerstwa Obrony Republiki Armenii gwarancję kontraktową i zainicjowała realizację swojego pierwszego kontraktu na dostawę 80 zestawów wielozakresowych pokryć maskujących na rzecz tego klienta. Każdy z zestawów zawiera 12 multispektralnych pokryć maskujących o wymiarach 6x3 m. Zawarta umowa będzie realizowana do końca I kwartału 2014 roku. Wartość kontraktu opiewa na blisko 1 mln USD.
- To był dla nas rok wytężonej pracy związanej z zainicjowaniem działalności naszej spółki join venture w Republice Armenii. W tak krótkim okresie udało nam się utworzyć spółkę, uzyskać niezbędne zezwolenia na sprzedaż i transfer technologii, zainicjować proces adaptacji budynków do produkcji, jak również naboru oraz szkolenia większości załogi, uzgodnić parametry techniczne oraz ceny wyrobów z klientem, a także wyszkolić przedstawicieli Sił Zbrojnych Armenii w zakresie zasad dostarczanego przez nas wyposażenia i sprzętu -mówi Marcin Kubica, prezes Lubawy.
- Pracy było mnóstwo, jednak zakończyła się ona pełnym sukcesem, czyli pierwszym zamówieniem w tym roku, jak również stabilnym rozwojem spółki na bazie zatwierdzonego przez Rząd Republiki Armenii wieloletniego planu zakupów naszych wyrobów, który będzie realizowany począwszy od 2014 r – dodaje.
Spółka Lubawa Armenia po osiągnięciu w I kwartale 2014 r pełnej zdolności operacyjnej będzie prowadziła regularną produkcję i dostawy na rzecz MON Republiki Armenii wielozakresowych pokryć maskujących, jak również układów balistycznych, pneumatycznych makiet sprzętu wojskowego oraz namiotów.
Lubawa poinformowała także, że konsorcjum, w którego jest członkiem (obok Instytutu Metali Nieżelaznych, Instytutu Odlewnictwa, Instytutu Transportu Samochodowego i OBRUM) otrzymało z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju dotację w wysokości 6,4 mln zł. Blisko 1,6 mln zł zostało przyznane Lubawie. Środki zostaną przeznaczone na realizację projektu badawczo-rozwojowego. Lubawa będzie miała za zadanie zaprojektować i wykonać zewnętrzny, dodatkowy system modularnego opancerzenia kołowego transporterów opancerzonych, samochodów opancerzonych oraz pojazdów gąsienicowych na poziomie II – IV wg STANAG 4569, a także zastosować lekkie, wielowarstwowe osłony balistyczne, jako zewnętrzny modułowy system osłon przeciwpancernych, wraz z elementami mocowania służące ochronie całych transporterów opancerzonych i kabin samochodów opancerzonych przed pociskami przeciwpancernymi kalibru 7,62 mm – 14,5 mm.