14 proc. straty w jeden dzień

W piątek uczestnicy funduszu Idea Premium stracili trzyletnie zyski. Co powinni teraz robić? Nie wpadać w panikę

Aktualizacja: 12.02.2017 20:15 Publikacja: 17.09.2012 06:42

14 proc. straty w jeden dzień

Foto: Fotorzepa, Seweryn Sołtys SS Seweryn Sołtys

14,2 proc. stracili jednego dnia inwestorzy, którzy jeszcze pozostali w funduszu obligacji korporacyjnych Idea Premium. Przez ostatnie dwa miesiące nie mogli się wycofać z inwestycji. Wypłaty z funduszu były zawieszone.

- Prawdopodobnie jest to obecnie najbardziej rygorystycznie wyceniony fundusz na polskim rynku – ocenia Piotr Kukowski, prezes Idea TFI.

Piątkowa wycena jednostki uczestnictwa Idea Premium jest teraz na poziomie z maja 2009 r.

Bolesna weryfikacja

Tak duży spadek wartości aktywów został spowodowany ich przeszacowaniem czyli „weryfikacją wartości wszystkich aktywów i zobowiązań funduszu" – jak podała Idea TFI w komunikacie. Obowiązek ten narzuciła na instytucję Komisja Nadzoru Finansowego.

W praktyce obligacje korporacyjne zostały przez TFI wycenione bardziej rynkowo – z uwzględnieniem ich wartości na rynku wtórnym – a nie tak jak dotychczas księgowo (tak jak powszechnie robi się we wszystkich tego typu funduszach).

Również w tym celu – jak najlepszej wyceny – Idea TFI została przez KNF zobowiązana do wysłania do jak największej liczby podmiotów finansowych oferty kupna składników portfela Idea Premium. – To nie oznacza, że chcemy je sprzedać za wszelką cenę. Wręcz przeciwnie, wolelibyśmy tego uniknąć – mówi Piotr Kukowski, prezes Idea TFI.

Umorzenia to większe straty

Dlaczego? Od poniedziałku, decyzją KNF Idea Premium znów umarza jednostki uczestnictwa (j. u.). Jeżeli inwestorzy, który pozostali w funduszu wpadną w panikę i zaczną masowo wycofywać swoje pieniądze, fundusz będzie musiał sprzedać cześć obligacji poniżej ich faktycznej wartości (za mniej pieniędzy, niż uzyskałby trzymając je do wykupu). A to spowoduje dodatkowe pogorszenie stopy zwrotu.

– Problemy funduszu zostały wywołane właśnie w ten sposób. Jednoczesnym wycofywaniem się dużych inwestorów instytucjonalnych. Gdyby robili to stopniowo, Idea Premium nie miałby problemu z bieżącym pozyskiwaniem płynności – zwraca uwagę Kukowski.

Lepiej pod wpływem emocji nie składać teraz zleceń umorzenia jednostek, również dlatego, że fundusz wypłaty będzie realizował w ratach – tak czy inaczej inwestorzy nie odzyskają swoich pieniędzy od razu. 80 proc. j. u. przedstawionych do umorzenia, fundusz odkupi dopiero za pół roku.

W zależności od tego, czy w międzyczasie inwestorzy będą składali lub nie zlecenia wypłaty z funduszu – druga rata, która zostanie wypłacona 15 marca, będzie niższa lub wyższa.

– Rentowność portfela jest obecnie na poziomie 10 proc. rocznie. Zakładając, że po drodze kolejni emitenci obligacji nie będą bankrutować, w ciągu najbliższego półrocza straty powinniśmy przynajmniej częściowo odrobić – mówi Kukowski. Po 15 marca wypłaty będą realizowane w całości, na bieżąco.

Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Materiał Promocyjny
Bank Pekao S.A. wyróżniony Złotym Godłem Quality International 2024
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego
Gospodarka
Ludwik Sobolewski rusza z funduszem odbudowy Ukrainy