Telekomunikacja: Zgoda UKE na dopłaty oznacza też ryzyko

W tym roku w Polsce operatora komórkowego zmienia około 180 tys. osób miesięcznie.

Publikacja: 02.11.2017 05:13

Telekomunikacja: Zgoda UKE na dopłaty oznacza też ryzyko

Foto: AdobeStock

Przenosin może być jednak więcej – jeśli operatorzy komórkowi na mocy zgody udzielonej przez Urząd Komunikacji Elektronicznej zażądają od klientów dopłat do usług w roamingu unijnym. A to dlatego, że według UKE oznaczać to będzie przedstawienie klientom nowych warunków świadczenia usług – i jak w każdym takim wypadku będą oni mieli prawo wypowiedzenia umowy bez konsekwencji.

– W ocenie prezesa UKE zmiany w warunkach umownych nie są narzucane przez prezesa UKE, który nie obliguje do ich wprowadzenia, tym samym wynikają z decyzji biznesowych przedsiębiorców telekomunikacyjnych. Zgodnie z powyższym w przypadku zmiany warunków umów, w tym cenników, polegającej na zastosowaniu dodatkowej opłaty z tytułu świadczenia detalicznych usług roamingu regulowanego zmiana ta powoduje powstanie uprawnienia do wypowiedzenia umowy po stronie abonenta, przy czym dostawcy usługi roamingu nie przysługuje wówczas roszczenie o zwrot ulgi – mówi Martin Stysiak, rzecznik UKE, cytując przepisy prawa telekomunikacyjnego przyjęte przez regulatora na potrzeby tej oceny.

Telekomy zwykle unikają komentarzy w tej kwestii. Orange Polska przyznał w rozmowach z analitykami, że UKE ma rację. Jeśli UKE da mu prawo do pobierania dopłat (wyliczona przez telekom strata to 73 mln zł w wyniku EBITDA), Orange zacznie ich wprowadzenie od nowych klientów.

Polkomtel, operator sieci Plus z Grupy Cyfrowy Polsat, który dostał już zgodę UKE na pobieranie dopłat, na nasze pytania – czy zgadza się z opinią UKE i jak zamierza przeciwdziałać rezygnacjom, gdy dopłaty zastosuje – nie odpowiedział wprost. Przypomniał tylko, że na razie na ten ruch się nie zdecydował.

O zgodę na pobieranie dopłat wystąpił do regulatora już jakiś czas temu Play, sieć komórkowa należąca do giełdowej firmy Play Communications.

– Nie mamy jeszcze decyzji UKE. Zatem trudno konkretnie odpowiedzieć na to pytanie – odpowiedział nam Marcin Gruszka, rzecznik Playa.

Telekomy na razie starają się niwelować straty, zmieniając warunki osobom używającym usług mobilnych w roamingu w UE ponad normę. Jako pierwszy zaczął wysyłać esemesy ostrzegawcze do takich osób Plus. Nie zdradza skali problemu. Pozostali gracze nie wykluczają podobnych decyzji.

Rzecznik Playa w nagraniu na blogu podał, że w przypadku tej sieci chodzi o liczbę osób mniejszą niż może pomieścić stadion FC Barcelona (na Camp Nou może być do około 100 tys. osób).

Z dużych graczy o dopłaty do roamingu nie wystąpił tylko T-Mobile Polska.

Dopłaty wymagające zgody UKE pozwolą telekomom zmniejszyć koszty usługi, czyli płatności dla partnerów zagranicznych.

Technologie
Huuuge: „skupy akcji nie są priorytetem”. Mamy komentarz analityka
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Technologie
Creotech dzieli biznes. Kwanty wejdą na giełdę
Technologie
Ruszyła karuzela nazwisk kandydatów na nowego prezesa UKE
Technologie
Miliardy na cyberochronę
Technologie
Co daje siłę walorom Orange Polska
Technologie
Podmiot z Francji chce zainwestować w DataWalk. Akcje drożeją