Orange: Firmy mogą przestać dzielić się pasmem

W ciągu dwóch tygodni Orange Polska i T-Mobile Polska, udziałowcy joint venture Networks!, mogą ogłosić ograniczenie współpracy – wynika z nieoficjalnych informacji „Parkietu".

Publikacja: 19.03.2018 04:00

Jak usłyszeliśmy od osób znających kulisy sprawy, telekomy przestaną współdzielić częstotliwości z zakresu 1800 i 900 MHz. To by oznaczało ograniczenie przepływów finansowych między telekomami. Gdy przygotowywaliśmy ten materiał, trwały ostateczne ustalenia i podpisywanie dokumentów.

– Jeśli można coś robić samemu, dlaczego robić to z kimś – powiedziała nam jedna z osób zbliżona do rozmów.

To może oznaczać, że Orange Polska, który korzystał z częstotliwości 1800 MHz należących do T-Mobile Polska, jest bliski porozumienia z Polkomtelem w sprawie odkupienia od puli częstotliwości z tego zakresu. O tym, że telekomy wróciły do rozmów, które kilka lat temu zakończyły się zerwaniem umowy, pisaliśmy niedawno. Żadna ze stron nie chce tego jednak komentować. Jeśli do transakcji dojdzie Orange, dysponować będzie około 20 MHz pasma 1800 MHz, choć nie ciągłych.

Wiadomo jednak, że telekomy szykują się do porządków w częstotliwościach dla usług 4G (i już z myślą o 5G), aby móc zastosować tzw. agregację i poprawiać jakość usług dla klientów mobilnego internetu.

W uproszczeniu chodzi o połączenie w jedną „infostradę" wielu typów częstotliwości. Do tej pory operatorzy łączyli w ten sposób trzy rodzaje pasma (nośne). Teraz zaczynają stosować cztery nośne, np. 800, 1800, 2100, 2600 MHz. Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange, podał na Twitterze, że telekom uruchomił pierwsze maszty, gdzie stosuje właśnie taką konfigurację. Zastosował też nową technologię 256 QAM. – Dzięki temu internet rozpędza się do 438 Mb/s – podał.

Agregację pasma utrudniają telkomom dwie rzeczy. Z jednej jest to przeznaczenie 2100 na usługi głosowe 2G. To, że będzie stopniowo przeznaczane na internet LTE, zapowiedział prezes T-Mobile Polska Andreas Maierhofer. Mówi o tym teraz i Orange, choć zaznacza, że prowadzi testy, aby sprawdzić, czy klienci nie ucierpią.

Po drugie, agregację utrudnia telekomom (z wyjątkiem Playa) poszatkowanie pasma. Dlatego rozmowy o uporządkowaniu sytuacji toczą się od dłuższego czasu pod egidą Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Jeśli dojdzie do porozumienia, Orange i T-Mobile będą miały po ciągłym bloku 20 MHz w paśmie 1800, tak jak do tej pory Cyfrowy Polsat (Play ma 15 MHz). W paśmie 900 MHz porozumienie pozwoliłoby uzyskać ciągłość Polsatowi (i pomóc zdecydować, czy walczyć o wygasającą rezerwację 800 MHz) oraz T-Mobile.

W ub. tygodniu Orange zasygnalizował, że zamierza starać się o pasmo 3,4-3,8 GHz (dla sieci 5G), którego nie ma jako jedyny.

Technologie
Big Cheese Studio przedstawiło plany. Nadal wierzy w Chiny
Technologie
Rząd wpisał TVN i Polsat na listę spółek pod ochroną. Są niespodzianki
Technologie
Pierwszy hurtownik światłowodów pod młotek
Technologie
11 bit studios kasuje „Projekt 8”. Kurs szuka dna
Materiał Promocyjny
Bank Pekao S.A. z najlepszą usługą wymiany walut w Polsce wg Global Finance
Technologie
CD Projekt otwiera nowy rozdział
Technologie
Zwiastun nowego „Wiedźmina” ma już kilka milionów odsłon