Reino Partners to spółka to firma doradcza oraz zarządzająca funduszami i inwestycjami na rynku nieruchomości. W portfelu ma FIZAN-y, w ubiegłym roku próbowała wprowadzić na giełdę Reino Dywidenda Plus – spółkę działającą w formule REIT. Radosław Świątkowski tak ocenia zaprezentowany przez resort finansów projekt:
Nie tylko rynek nieruchomości z niecierpliwością i nadziejami czeka na ustawę o polskich REIT-ach, dość kontrowersyjnie nazwanych Spółkami Rynku Wynajmu Nieruchomości. Samo opublikowanie nowej wersji projektu należy ocenić pozytywnie.
Martwi nieco ograniczenie formy prawnej do spółki akcyjnej, co może przyczynić się do nieprawidłowości w rozwoju polskich REIT-ów. W takim scenariuszu mogą tworzyć je głównie deweloperzy (zwykle już notowani na GPW) oraz podmioty zagraniczne. A chyba nie taka była intencja, w szczególności, gdy spojrzeć na cele Programu Budowy Kapitału.
Dziwi w szczególności brak możliwości tworzenia REIT-ów w formie FIZ. W takiej wersji ustawy, inwestorzy upublicznionego funduszu, spełniającego wszystkie kryteria SRWN, będą dyskryminowani podatkowo wyłącznie z uwagi na formę prawną. Tymczasem FIZ jest jedyną formą prawną umożliwiającą prowadzenie REIT-u w EUR, co może okazać się kluczowe dla sukcesu polskich REIT-ów opartych o nieruchomości komercyjne.
Niepokoi również brak jednoznacznego wykluczenia projektów deweloperskich (co istotnie zwiększa ryzyko całego portfela), a także rygorystycznych kryteriów związanych z rozproszeniem kapitału. REIT-y to struktury dla inwestorów pasywnych, a nie strategicznych.