Fundusze indeksowe nie zostawiają konkurencji żadnych szans

Pod względem stóp zwrotu w długim terminie nie mają sobie równych. Mimo to nie cieszą się popularnością – przyczyna ich inwestycyjnego sukcesu jest jednocześnie powodem sprzedażowej porażki.

Publikacja: 23.08.2017 06:01

Fundusze indeksowe nie zostawiają konkurencji żadnych szans

Foto: Fotorzepa, Piotr Nowak

Portal etf.com.pl wyróżnia zaledwie 10 funduszy indeksowych w ofercie krajowych TFI. Ofertę biernych strategii inwestycyjnych (odwzorowujących notowania wybranych indeksów giełdowych) uzupełniają jeszcze trzy ETF Lyxora notowane na GPW, śledzące WIG20, S&P500 i DAX.

Tańszy znaczy lepszy

Stopy zwrotu funduszy indeksowych są znacznie wyższe niż wyniki inwestycyjne porównywalnych funduszy aktywnie zarządzanych. To dlatego, że portfele pasywne pobierają niższe – nawet ponaddwukrotnie – opłaty za zarządzanie.

GG Parkiet

Ale nawet notowany na GPW ETF na WIG20 radzi sobie lepiej niż indeks, który odwzorowuje. ETFW20L do szczytu notowań z kwietnia 2011 r. ma zaledwie 3,4 proc. do odrobienia. WIG20 ma ponad 20 proc., choć w tym przypadku przyczyny są akurat techniczne. – Powszechnie przyjęło się porównywanie notowań ETF Lyxora na WIG20 do indeksu największych spółek notowanych na GPW, tymczasem właściwsza byłaby jego wersja total return (WIG20 TR) – tłumaczy dr hab. Tomasz Miziołek, twórca portalu etf.com.pl. – WIG20 jest indeksem cenowym, dywidendy wypłacane przez spółki należące do portfela tego indeksu nie wpływają na jego notowania, tymczasem ETFW20L nie wypłaca obecnie dywidend, tylko je reinwestuje. Wprawdzie na samym początku działalności fundusz wypłacał dywidendy, ale od 2012 r. zaprzestał tej praktyki. Dlatego właśnie różnica w notowaniach tytułów uczestnictwa funduszu i indeksu WIG20 obejmujących okres od 2011 r. jest tak wyraźna – wyjaśnia Miziołek. Z indeksem WIG20TR ETF Lyxora już nie wygrywa, ale z większością funduszy akcji polskich – tak.

Czekają na swój moment

Mimo zysków wyraźnie wyższych niż w „aktywnych" funduszach aktywa zgromadzone przez fundusze indeksowe są symboliczne. Na przykład Ipopema m-Indeks FIO, fundusz oceniany przez Analizy Online jako najlepszy portfeli akcji polskich w długim okresie, ma zaledwie 27 mln zł aktywów. Dla porównania wartość PKO Akcji Małych i Średnich Spółek przekracza 314 mln zł.

Dlaczego fundusze indeksowe nie cieszą się popularnością? – Można by wymienić całą serię przyczyn, ale tak naprawdę najważniejsze są dwa powody. Po pierwsze, akcyjne fundusze indeksowe mają niższe opłaty niż ich aktywnie zarządzane odpowiedniki. TFI zarabiają na nich mniej, nie widzą więc sensu, żeby je jakoś szczególnie promować. Tym bardziej że nie bardzo jest co promować – funduszy indeksowych mamy w Polsce zaledwie garstkę. Drugi powód, wynikający bezpośrednio z pierwszego – niewielu inwestorów w ogóle wie o istnieniu funduszy indeksowych. Są bombardowani informacjami np. o funduszach zamkniętych absolutnej stopy zwrotu, zarabiających – teoretycznie – niezależnie od koniunktury. Skąd mają wiedzieć, że fundusze indeksowe, które często (zwłaszcza w dłuższym okresie) osiągają znacznie lepsze rezultaty, w ogóle istnieją? – pyta retorycznie Miziołek.

– Funduszom indeksowym trudno przebić się do szerokiej sprzedaży dlatego, że mają często mniej atrakcyjne sprzedażowo strategie w porównaniu z produktami autorskimi, a do tego niższą opłatę za zarządzanie niż aktywnie zarządzane fundusze – zgadza się Renata Wanat-Szelenbaum, członek zarządu Ipopemy TFI. – W sprzedaży produktów inwestycyjnych zaczynają się jednak krystalizować pewne trendy, dzięki którym zainteresowanie funduszami indeksowymi może wzrosnąć. Po pierwsze, banki odchodzą od oferowania swoim klientom detalicznym kilkuset funduszy inwestycyjnych. Zamiast tego proponują im dosłownie kilka funduszy o podstawowych strategiach, inwestujących w inne fundusze. Dla takich funduszy funduszy, czy też portfeli modelowych, strategie indeksowe są idealnym wyborem. Po drugie, coraz częściej mówi się o konieczności obniżania opłat za zarządzanie, rośnie świadomość inwestorów w tym zakresie – wymienia Wanat-Szelenbaum.

Po trzecie, jeden z dużych graczy – TFI PZU – zapowiedział uruchomienie funduszy indeksowych. Taki ruch może pozytywnie wpłynąć na ich popularność.

Fundusze inwestycyjne
Pekao TFI zwycięzcą rankingu na najlepsze towarzystwo
Fundusze inwestycyjne
Pekao TFI najlepsze. Na podium Rockbridge i Allianz
Fundusze inwestycyjne
Zarządzający zacierają ręce na przyszły rok. Rynek funduszy w rozkwicie
Fundusze inwestycyjne
Już bez szału popytu na fundusze dłużne
Materiał Promocyjny
Bank Pekao S.A. z najlepszą usługą wymiany walut w Polsce wg Global Finance
Fundusze inwestycyjne
Mieszane perspektywy przed złotem
Fundusze inwestycyjne
USA pozostaną w hossie. W Polsce lepiej postawić na fundusz skarbowy