Cały arsenał w grze o rynek mocy

Polska Grupa Energetyczna liczy na to, że będzie znaczącym beneficjentem mechanizmu wsparcia dla wytwórców tzw. rynku mocy. Do walki o rządowe kontrakty, wygrywane w ramach aukcji, lider rynku wytwarzania wystawi „cały arsenał".

Publikacja: 27.07.2018 05:00

Cały arsenał w grze o rynek mocy

Foto: Archiwum

Znajdą się tam zarówno bloki na węgiel brunatny, kamienny i gaz, jak i farmy wiatrowe, elektrownie wodne i na biomasę, a także elektrownie szczytowo-pompowe.

– Liczę, że nasze aktywa przejdą w komplecie. Nasze oczekiwania są duże. Jesteśmy liderem rynku skupiającym ok. 37 proc. mocy wytwórczych opartych na różnych paliwach, elastycznych, młodszych od konkurencji, poddawanych modernizacjom – tłumaczy w wywiadzie dla „Parkietu" Henryk Baranowski, prezes PGE. Jak ujawnia, w grze o rynek mocy są 142 jednostki o łącznej mocy 17,3 GW. Wszystkie zgłoszone do tzw. certyfikacji ogólnej Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE) przeszły do kolejnej rundy. Odbędzie się ona we wrześniu i w październiku. Dopiero jednostki, które wtedy przejdą pozytywną weryfikację, zostaną dopuszczone do rywalizacji.

W tegorocznych aukcjach z dostawami mocy w 2021, 2022 i 2023 r. może być tłoczno. Rywalizować będą nie tylko działające już bloki, ale także te planowane. W tej drugiej grupie PGE też wystawia kilka jednostek. – Poza realizowanymi inwestycjami w Opolu, Turowie i Rzeszowie zgłosiliśmy też znajdujący się na bardzo wczesnym etapie projekt niewielkiego bloku gazowego w Bydgoszczy – ujawnia Baranowski.

PGE zamierza przy tym scentralizować proces rywalizacji o kontrakty mocowe. Wewnątrzgrupową umowę w tej sprawie podpisze dzisiaj. Jej stronami będą spółki córki PGE GiEK, PGE Energia Odnawialna, PGE Energia Ciepła wraz z Elektrociepłownią Zielona Góra, PGE Toruń i ZEW Kogeneracja. – Dzięki połączeniu sił jesteśmy w stanie wystawić do aukcji większy łączny wolumen mocy i zaoferować go po niższym koszcie – tłumaczy Baranowski.

Choć szef PGE ma nadzieję na wiele, to zastrzega jednocześnie, że rynek mocy nie powstał w celu poprawienia wyników finansowych wytwórców, tylko dla zapewnienia bezpieczeństwa i stabilności dostaw energii. – Rynek mocy pozwoli uniknąć blackoutu, czyli utraty zasilania na dużym obszarze obejmującym wiele milionów ludzi. Takie awarie kosztują krocie – zauważa Baranowski. U nas bez rynku mocy koszt przerw w zasilaniu sięgnąłby 10 mld zł rocznie.

Energetyka
Ministerstwo Przemysłu chce zwiększyć szansę, aby powstały nowe elektrownie gazowe
Energetyka
BGK sypie pieniędzmi na OZE. Kredyt otrzyma Enea
Energetyka
Jest nowa prezes ML System
Energetyka
Orlen rusza na Bałtyk, a PGE czeka na decyzje banków
Materiał Promocyjny
Bank Pekao S.A. z najlepszą usługą wymiany walut w Polsce wg Global Finance
Energetyka
BGK rusza z wydatkowaniem środków na transformację. Po Tauronie środki otrzyma Polenergia
Energetyka
Tauron pożegna węgiel w 2030 roku, ale zostawi elektrownię Jaworzno