Ciężej pracujemy w trakcie pandemii?

Druga fala COVID-19 w Polsce ponownie wypchnęła wielu pracowników z biur do domów. To zaś oznacza też częstszą pracę wieczorami. W trakcie pandemii rzadziej pracujemy jednak w weekendy i nocami.

Aktualizacja: 28.11.2020 09:19 Publikacja: 28.11.2020 08:38

Ciężej pracujemy w trakcie pandemii?

Foto: Adobe Stock

Z czwartej edycji szeroko zakrojonych ankietowych badań rynku pracy, prowadzonych od początku pandemii przez grupę badaczy z Uniwersytetu Warszawskiego, think-tanków GRAPE, IBS oraz CenEA oraz firmy doradczej EY (to tzw. DIAGNOZA.plus), wynika, że w październiku odsetek Polaków pracujących czasami lub zwykle w domu wzrósł do około 45 proc. z 35 proc. w sierpniu.

W kwietniu, gdy po raz pierwszy rząd wprowadził ograniczenia aktywności ekonomicznej związane z epidemią COVID-19, w domach czasem lub zwykle pracowała ponad połowa uczestników D+. Przed pandemią ten odsetek wynosił zwykle około 7 proc.

Praca w domu często pociąga za sobą przekładanie części zawodowych obowiązków na wieczór. Według D+ wieczorami czasem lub zwykle pracuje obecnie około 43 proc. ankietowanych. Latem odsetek ten był w pobliżu 38 proc., podobnie jak w „normalnych" czasach.

Jednocześnie jednak pandemia sprawiła, że rzadziej pracujemy w weekendy. „Taki sposób realizowania obowiązków zawodowych jest dziś nawet rzadszy niż w tzw. normalnych czasach. Spadek częstotliwości pracy w weekendy zachodzi głównie na skutek spadku popytu na wiele typów usług konsumenckich. W ostatnich miesiącach roku, z uwagi na powrót ograniczeń w świadczeniu wielu usług osobistych, kulturalnych, hotelarskich, restauracyjnych czy sportowych, odsetek osób pracujących nocami utrzymywał się będzie na obniżonym poziomie" – napisali autorzy badania w piątkowym raporcie.

W październiku pracę w weekendy deklarowało około 36 proc. ankietowanych w ramach D+, w porównaniu do około 38 proc. latem, 36 proc. wiosną i 45 proc. przed wybuchem pandemii.

W nocy czasem lub zwykle pracowało w październiku około 18 proc. uczestników badań D+, mniej więcej tyle, co przed pandemią. Wiosną i latem ten odsetek był nieco niższy, w pobliżu 15 proc.

Czwarta edycja badań D+ sugeruje, że w październiku 16,5 proc. Polaków miało wciąż mniejsze dochody niż przed pandemią. W porównaniu do poprzednich miesięcy to jednak spora poprawa. W kwietniu spadek dochodów raportowało niemal 26 proc. uczestników badania.

Gospodarka krajowa
Bilans płatniczy i handel zagraniczny gorsze w marcu
Gospodarka krajowa
Niemal 40 mld zł deficytu w budżecie. Wpływy z VAT na minusie
Gospodarka krajowa
Jakub Borowski, Credit Agricole Bank Polska: RPP zacznie myśleć o podwyżce stóp
Gospodarka krajowa
Kwiecień stanowił preludium silnego wzrostu inflacji
Gospodarka krajowa
Polski eksport słabnie. Kurczy się sprzedaż do Niemiec
Gospodarka krajowa
Polska gospodarka przyspiesza, ale niezbyt żwawo. GUS podał najnowsze dane o PKB