Czy import rozłoży na łopatki biznes solny w Polsce?

Szczególnie niepokojące są dostawy z terytorium Białorusi. Krajowi producenci chcą wdrożenia sankcji na tamtejszą sól. Niektórzy narzekają też na rosnący import z Unii Europejskiej. To w istotny sposób wpływa na konkurencyjność krajowego rynku.

Publikacja: 26.02.2024 06:00

Ubiegły rok przyniósł spadki produkcji niemal we wszystkich częściach rynku solnego w Polsce. Z najn

Ubiegły rok przyniósł spadki produkcji niemal we wszystkich częściach rynku solnego w Polsce. Z najnowszych danych wynika, że w styczniu ten trend był kontynuowany. Fot. AdobeStock

Foto: 624513497

Ubiegły rok przyniósł spadek produkcji soli w Polsce. Z danych GUS-u wynika, że w tym czasie soli kamiennej pozyskano 842 tys. ton, a warzonej 308 tys. ton (bez soli odpowiedniej do spożycia przez ludzi). W porównaniu z 2022 r. oznaczało to spadek o 18,6 proc. oraz o 6,9 proc. Trend spadkowy widoczny był również w styczniu. W ujęciu rok do roku produkcja soli kamiennej zmalała o 6 proc., a warzonej o 11,8 proc. Jeszcze gorzej było na rynku soli spożywczej. Produkcja kamiennej zmalała w ubiegłym roku do niespełna 10 tys. ton, czyli o 33,1 proc., a warzonej do 204,6 tys. ton, tj. o 22,5 proc. W styczniu skala tych spadków pogłębiła się.

Pozostało 93% artykułu

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji Parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Chemia
ZA Puławy muszą na nowo opracować plan działań dekarbonizacyjnych
Chemia
Hubert Kamola został prezesem ZA Puławy
Chemia
Dębica postraszyła stratą
Chemia
Azoty pracują nad programem naprawczym
Chemia
Azoty szykują działania naprawcze
Chemia
ZCh Police mają nowy zarząd