XTB błyszczy. Prezes: Chcemy zarabiać nie tylko na foreksie

Akcje XTB drożeją o ponad 10 proc. To reakcja na lepsze od oczekiwań wyniki za IV kwartał, a także zapowiedzi ofensywy produktowej. Firma w tym roku podnosi sobie także poprzeczkę. Chce pozyskiwać co najmniej 65 tys. klientów kwartalnie.

Publikacja: 31.01.2024 09:58

Omar Arnaout, prezes XTB

Omar Arnaout, prezes XTB

Foto: materiały prasowe

XTB po wczorajszej sesji oprócz wyników za IV kwartał (prawie 250 mln zł zysku netto) przedstawiło swoje plany produktowe na 2024 r. Wśród nich są m.in. konta IKE i IKZE, dołożenie do oferty obligacji, wymiana walutowa oraz wirtualny portfel i karta czy też social trading.

Czytaj więcej

XTB: Prawie ćwierć miliarda zysku w IV kwartale

— Ze strategicznego punktu widzenia, chcemy być pierwszym wyborem dla każdej osoby, która chce zarządzać swoimi pieniędzmi, niezależnie od tego czy chce ona zarządzać aktywnie czy pasywnie. Jednym ze sposobów konkurowania z największymi globalnymi fintechami jest dodawanie nowych produktów do naszej oferty. Chcemy dać klientom jak najwięcej powodów do tego, aby inwestowali poprzez naszą aplikację — mówi „Parkietowi” Omar Arnaout, prezes XTB. Jak dodaje, nowe produkty mają pomóc dotrzeć firmie do klientów, do których do tej pory nie docierała. - Idziemy w kierunku demokratyzacji inwestowania, gdzie klient dostanie produkt tani, z niskimi barierami wejścia i z szybkim dostępem — podkreśla Arnaout.

Szczegóły planów XTB

Już w II kwartale w ofercie brokera mogą pojawić się obligacje, które będzie można nabywać już od stosunkowo niedużych kwot (ma być wykorzystany podobny mechanizm, jak w przypadku akcji ułamkowych) .  — Mówiąc o rynku obligacji stawiamy przede wszystkim na papiery skarbowe polskie, amerykańskie, niemieckie i brytyjskie, ale także i papiery korporacyjne. W przypadku tych drugich, zależy nam aby miały one odpowiedni rating więc siłą rzeczy w dużej mierze będą to obligacje firm zagranicznych — mówi Arnaout.

W II kwartale XTB ma także zaoferować social trading. —  Stawiamy w tym momencie na social, a nie copy trading. Tak, jak w przypadku social mediów, również będziemy mogli śledzić ruchy innych inwestorów przy czym im samym zapewniać będziemy anonimowość. Obserwując zachowanie poszczególnych profili klient będzie dostawał sygnały o tym, kiedy w ramach portfeli będą wykonywane transakcje na rynku — mówi szef XTB.

Czytaj więcej

Brokerzy zasypują klientów nowymi pomysłami

Z kolei w III kwartale mają w XTB pojawić się konta IKE i IKZE. Tak, jak w przypadku „normalnego” rachunku ma obowiązywać przy nich prowizja 0 proc. (do 100 tys. euro miesięcznego obrotu). - Jeśli chodzi o konta IKE, IKZE to nie ukrywamy, że tutaj priorytetem jest oczywiście Polska. Rynek ten coraz szybciej się rozwija, natomiast nadal jego potencjał jest ogromny. W ramach kont IKE i IKZE chcemy zaoferować nie tylko dostęp do polskich aktywów, ale także i giełd zagranicznych. Będziemy także wprowadzać analogiczne rozwiązania, w każdym kraju, w którym one funkcjonują. Liczymy, że IKE i IKZE dla klientów w Polsce udostępnimy w III kwartale — mówi Arnaout.

III kwartał to także wymiana walutowa oraz wirtualny portfel i karta. - Nie szukamy  klientów typowo bankowych. Chcemy być opcją dla klientów, którzy myślą też o swoich oszczędnościach. W pierwszym etapie mówimy o wirtualnych kartach, natomiast zapewne w przyszłości pomyślimy też o tradycyjnych kartach fizycznych — podkreśla prezes XTB.

XTB: więcej klientów i pieniędzy

Przedstawiciele firmy wierzą, że nowe produkty w dłuższym terminie przyciągną zarówno nowych klientów, ale będą także dodatkowym źródłem przychodów. - Od strony finansowej, nasze strategiczne założenie jest takie, że na żadnym z produktów nie chcemy tracić. Oczywiście naszym podstawowym źródłem przychodów obecnie są kontrakty CFD. Liczymy jednak, że na innych produktach też będziemy zarabiać. W związku z tym, że liczba tych produktów też będzie systematycznie rosła, to siłą rzeczy będą one budowały większe przychody — podkreśla Arnaout i dodaje. —   Nowe produkty mają nam pomóc w jeszcze szybszej budowanie bazy klientów. Cele na ten rok idą znacząco w górę. Chcemy pozyskiwać od 65 do 90 tys. klientów kwartalnie — zdradza szef XTB. Cel na poprzedni rok to było co najmniej 40 tys. klientów kwartalnie.

Biura maklerskie
Początek roku napawa brokerów optymizmem
Biura maklerskie
Rynek kapitałowy cały czas potrzebuje osób z licencjami maklerskimi
Biura maklerskie
XTB wciąż pozyskuje najwięcej klientów
Biura maklerskie
Omar Arnaout, prezes XTB: Indonezja coraz bliżej
Biura maklerskie
Goldman Sachs liderem obrotów na rynku akcji GPW w kwietniu
Biura maklerskie
XTB znowu zadziwia wynikami. Ponad 300 mln zł zysku w I kwartale