DROZAPOL [DPL] CZ.VI

wszystko na temat spółek publicznych
telluride
Chorąży sztabowy
Posty: 6908
Rejestracja: 08 wrz 2006 17:14
Lokalizacja: z bajki

Postautor: telluride » 28 gru 2006 17:12

Obserwując dzisiejszy kurs Drozapolu to muszę przyznać, że jak na brak info o cenie emisyjnej nowych akcji to kurs zachowuje sie wyjatkowo mocno, gdyż mielismy raptem zmianę ceny w przedziale 9,01-9,40 zł. Wyglada na to, że zarządowi zależy na tym aby kurs nie leciał bo chce sprzedać nową emisję akcji po jak najwyższej cenie (przykładem oficjalne info dzis z rana dot. Stalexportu) albo przybliżona cena akcji nowej emisji już co niektórym jest znana (a więc wysoka co najmniej 8 zł) i systematycznie skupują akcje od drobnicy. Bez względu na to jaki wariant się przyjmie to sądzę, że szybko wrócimy z ceną powyżej 10 zł.
drozdek trzymał się mocno, to fakt.

może cena wynosi jednak te 8 zł

to by dało :

28:3 = 9,33 plus info o staleksporcie

REKLAMA


Nepalczyk
Podporucznik
Posty: 14267
Rejestracja: 01 lut 2006 00:18
Lokalizacja: Pochwały: milion pięćset/sto dziewięćset

Postautor: Nepalczyk » 28 gru 2006 17:14

Ja jeszcze poczekam z zakupami
Tylko natchnieni przez Bóstwo potrafią przepowiadać szczegóły. Ptolemeusz, Centiloquium 1

Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.
Terry Pratchett 'Maskarada'

macintel
Młodszy chorąży
Posty: 598
Rejestracja: 14 wrz 2006 07:53

Postautor: macintel » 28 gru 2006 17:28

bno z tego co ja sie orientuje to nie podali ceny zeby nie bylo sprzedazy masowej robiacej straty jeszcze w tym roku, gdzies czytalem .ale gdzies ktos pisal ze jak sie niby sprzeda 27 to i tak zaliczane jjest na nastepny rok kalendarzowy wiec nie iwem .zobaczymy poczekamy

ajne_klajne_4U
Porucznik
Posty: 21022
Rejestracja: 14 maja 2006 01:12
Lokalizacja: ^^ http://www.psianiol.org.pl ^^ http://www.pegasus.org.pl ^^ http://www.pomoczwierzakom.pl :-)
Kontakt:

Postautor: ajne_klajne_4U » 28 gru 2006 17:32

"krótka lista"...

telluride
Chorąży sztabowy
Posty: 6908
Rejestracja: 08 wrz 2006 17:14
Lokalizacja: z bajki

Postautor: telluride » 28 gru 2006 17:43

bno z tego co ja sie orientuje to nie podali ceny zeby nie bylo sprzedazy masowej robiacej straty jeszcze w tym roku, gdzies czytalem .ale gdzies ktos pisal ze jak sie niby sprzeda 27 to i tak zaliczane jjest na nastepny rok kalendarzowy wiec nie iwem .zobaczymy poczekamy
tak, na następny rok, ale gdybym nie czytała forum, pewno bym o tym nie wiedziała.

macintel
Młodszy chorąży
Posty: 598
Rejestracja: 14 wrz 2006 07:53

Postautor: macintel » 28 gru 2006 18:00

bno z tego co ja sie orientuje to nie podali ceny zeby nie bylo sprzedazy masowej robiacej straty jeszcze w tym roku, gdzies czytalem .ale gdzies ktos pisal ze jak sie niby sprzeda 27 to i tak zaliczane jjest na nastepny rok kalendarzowy wiec nie iwem .zobaczymy poczekamy
tak, na następny rok, ale gdybym nie czytała forum, pewno bym o tym nie wiedziała.
cholera a ja wlasnie gdzies czytalem ze niby specjalnie nie podali ceny zeby nie sprzedawali ludzie w starym roku ,zeby nie robili sobie sztucznych kosztow .to by jeszcze mogla jakos tlumaczyc nie podanie ceny pubnllicznej wiadomosci . Bo inaczej to jest troche nie fer zagrywka...kto jest ich emitentem ?? IDM ?? to oni im to podpowiedzieli ?? jak by jakies przejecie w koncu bylo to cos by sie ruszyl moze kursik i fundy by moze sie zapakowaly na nowy rok ladnie ale to wszystko moze sie odbyc naglym skokiem i nie siedzenie wowczas na papierze zkonczy sie ze bedziemy sie na niego gramolic na szczycie ....z drugiej strony kiszonka ...zobaczymy co pokaze styczen wielka korekte na wszystkich papierkach czy jazda w gore ...wiekszosc widze czeka jakiegos ubsuniecia ogolnego kursow ... czuje ze fundy moga wszystkim popsuc plany :))i wszystkich wydymajai te strategie sie psu na bude zdadza :)) drozapol ehhh sie mi zachcialo hehe hosse sie na nim przekisilem tylko ...
pozdrawiam

Malbert
Młodszy chorąży
Posty: 674
Rejestracja: 28 gru 2006 18:36

Postautor: Malbert » 28 gru 2006 18:41

Witam, mam zamiar pierwszy raz wejść w pipki, mam Drozapol i konto w BPH (może ktoś też ma), jak to wygląda od strony praktycznej, PP pojawią się same, a resztę bedzie trzeba osobiście zrobić w BM BPH czy wszystko przebiega online ?

Markuss
Starszy chorąży
Posty: 1037
Rejestracja: 14 kwie 2005 17:28

Postautor: Markuss » 28 gru 2006 19:30

Witam, mam zamiar pierwszy raz wejść w pipki, mam Drozapol i konto w BPH (może ktoś też ma), jak to wygląda od strony praktycznej, PP pojawią się same, a resztę bedzie trzeba osobiście zrobić w BM BPH czy wszystko przebiega online ?
PP pojawią sie same na rachunku. Jeśli nie chcesz obejmować akcji nowej emisji to sprzedajesz PP gdy będą notowane na giełdzie. W przypadku gdy chcesz zrealizowac PP idziesz do maklera, skladasz zapis i wpłacasz odpowiednią ilość pieniędzy na objęcie przysługującej ilości akcji. Terminy wszystkich czynności będą podawane publicznie. Jeśli przegapisz zapisy na akcje to niestety tracisz prawo objęcia akcji po cenie emisyjnej.

miro
Chorąży sztabowy
Posty: 5975
Rejestracja: 21 cze 2005 13:48
Lokalizacja: poznan

Postautor: miro » 28 gru 2006 19:41

wiecie jak to jest anale wiescili ze fundy podciagna indeks na koniec roku NO to podciagaja :) ANALE WIESZCZA W STYCZNIU KOREKTE TO NA 100% będa wzrosty Jesli mnie pamiec nie myli to mowia o korekcie juz od 2005 roku pamietam wtope na kghm jak kupiłem po 30 i sprzedałem bo wiescili ze kurs spadnie do 20 a gdzie jest teraz ?Oni zarabiaja dywersyfikacja portfela i masa kapitału no i ze dzialaja w długim okresie na kazdym spadku maja kapitał aby sie zapakowac albo dopakowac w akcje.

weterani
Młodszy chorąży sztabowy
Posty: 2262
Rejestracja: 14 kwie 2005 17:28

Postautor: weterani » 28 gru 2006 19:44

KNUF to nędzny gniot.Nie rozumie problemów.

Barszczyk
Plutonowy
Posty: 14
Rejestracja: 28 gru 2006 18:54

Postautor: Barszczyk » 28 gru 2006 19:47

Witam, chciałbym troszkę podsumować temat ceny akcji NE.

Z prospektu wynika:

Cena emisyjna Akcji serii E, która ustalona zostanie przez Zarząd Emitenta w porozumieniu z Oferującym, na podstawie wyników budowy „Księgi Popytu” oraz wielkości zgłoszonego popytu na Akcje Oferowane przez inwestorów
[...] oferowanych jest 9.998.250 akcji zwykłych na okaziciela serii E

5.3 Cena akcji oferowanych
Maksymalna cena Akcji Oferowanych wynosi 11 zł za sztukę.
Informacja o wysokości ceny emisyjnej Akcji Oferowanych zostanie podana przed rozpoczęciem zapisów na Akcje
Oferowane, nie później niż 15.01.2007 r. [...]

3.2 Harmonogram Oferty
2 stycznia 2007 r. Dzień ustalenia prawa poboru
3 stycznia 2007 r. Rozpoczęcie notowania praw poboru
12 stycznia 2007 r. Zakończenie notowania praw poboru
15 stycznia 2007 r. Rozpoczęcie subskrypcji akcji serii E / Przyjmowanie zapisów w ramach wykonania prawa poboru, tj. Zapisów Podstawowych oraz Zapisów Dodatkowych
17 stycznia 2007 r. Zakończenie subskrypcji akcji serii E w ramach wykonania prawa poboru
26 stycznia 2007 r. Przydział akcji w ramach wykonania prawa poboru oraz Zamknięcie Publicznej Oferty w
przypadku objęcia wszystkich Akcji Oferowanych
[...]

4.2 Przesłanki oferty i wykorzystanie wpływów pieniężnych
[...] [u]Ponadto, w zależności od wyniku konkretnych rozmów [/u]mniejsza lub większa część środków pozyskanych z emisji akcji serii
E może być przeznaczona na akwizycje (10 000 tys. zł – 47 899 tys. zł).
W przypadku akwizycji wymagającej większych środków, Emitent zastrzega sobie możliwość przesunięcia środków z
rozwoju sieci dystrybucji na akwizycję oraz możliwość szybkiego uruchomienia nowej emisji serii F.
Tabela 3. Wpływy Emitenta z Emisji
Wyszczególnienie Kwota
Rozwój sieci dystrybucyjnej i zasilenie środków własnych w obrocie 45 000 – 50 000 tys. zł
Inwestycje w centrum serwisowym w Ostrowcu Świętokrzyskim 8 720 tys. zł
Konsolidacja 10 000 – 47 899 tys. zł
Zakupy środków transportu 1 900 tys. zł
Zakup i wdrożenie oprogramowania 509 tys. zł
Razem 66 129 – 109 028 tys. zł


Na podstawie tych danym pozwolę sobie na przemyślenia:
- Cena akcji NE zależy od wyników budowy „Księgi Popytu” oraz wielkości zgłoszonego popytu, stąd ta dzisiejsza informacja o krótkiej liscie dla podtrzymania gorącej atmosfery,
- Cena akcji NE zawiera się w przedziale (6,61 – 10,90), cena max już się nie liczy, ponieważ kurs odniesienia jest 10,00.
Przy cenie za NE = 9,90 wart. pp wynosiłaby 3 gr. Piszę o tym bo wątpię by handlowali pp w takiej cenie. Chociaż kto wie.
- Przy cenie za NE = 6,61 wartość akcji po odcięciu pp = 8,90 (wart. pp = 1,10) W tym momencie cenę tę traktuję jako dołek. Tzn. kurs do dnia ustalenia ceny za NE nie powinien zejść (w normalnych warunkach) niżej niż do 8,90. Pewnie rynek i tak zweryfikuje.
- Dzisiejsze otwarcie może wskazywać na to, że cena za NE winna się wahać w przedziale 8,0 – 9,0. Ale to takie gdybanie. Otwarcie było po 9,40 co odpowiada cenie za NE = 8,20 ( w ciągu kilku minut poszło ok. 50.000 szt.), wiem to może mało ale ja jakoś tak się tej ceny trzymam.

Wydaje mi się (może ktoś zweryfikuje?), że jest to podstawa do zrobienia symulacji za ile kupować/sprzedawać stare/nowe akcje czy pp. Co o tym sądzicie ??? Brednie?

michaca
Starszy chorąży
Posty: 1221
Rejestracja: 11 paź 2006 15:36

Postautor: michaca » 28 gru 2006 20:30

Brednie?
wg mnie totalne brednie
tak na chlopski rozum to PP powinny byc warte okolo (wartosc akcji w dniu notowania pp) * (80-90%) /2 czyli dla kursu 9,90 np
(9,9*0,8)/2=3,96zl a nie 3gr!!
odciecie bylo dzis i nie bedzie zadnego dodatkowego odciecia niezaleznie czy cena kacji NE bedzie 6zl czy 11zl - ew roznice zdyskontuje sam rynek
tak mi sie wydaje

sttroller
Młodszy chorąży
Posty: 443
Rejestracja: 16 lis 2005 15:19
Lokalizacja: Kraków

Postautor: sttroller » 28 gru 2006 20:34


(9,9*0,8)/2=3,96zl
Nowatorskie podejście, ciekawy algorytm...

jerry65
Sierżant sztabowy
Posty: 144
Rejestracja: 29 gru 2005 15:26

Postautor: jerry65 » 28 gru 2006 20:45

Witam, troche edukacji ponizej dla niektorych.



Teoretyczna wartość prawa poboru

Wartość prawa poboru (V) zależy od różnicy między ceną starych i nowych akcji oraz od liczby praw poboru potrzebnej do objęcia jednej nowej akcji.

V = (M-S) / (N+1)

gdzie:
V- teoretyczna wartość prawa poboru
M - cena rynkowa starych akcji
S - cena emisyjna nowych akcji
N - liczba praw niezbędnych do objęcia jednej nowej akcji

Przykład 3

Kapitał zakładowy spółki w wysokości 4.000.000 złotych dzieli się na 4.000.000 akcji. Cena rynkowa akcji wynosi 22 PLN. Spółka postanowiła wyemitować 800.000 akcji. Do objęcia jednej nowej akcji potrzebne będzie 5 praw poboru. Cenę emisyjną ustalono na 10 PLN.

a) V= (22-10) / (5+1) = 2 PLN

Teoretyczna wartość prawa poboru wynosi 2 PLN.

b/ Ostatniego dnia uprawniającego do nabycia akcji z prawem poboru cena akcji Spółki na giełdzie wynosiła 14 zł.

Na następnej sesji giełdowej kurs odniesienia dla akcji został skorygowany o teoretyczną wartość prawa poboru i określony na poziomie 12 zł (14zł - 2zł)= 12 zł

pozdrawiam
jerry65

sttroller
Młodszy chorąży
Posty: 443
Rejestracja: 16 lis 2005 15:19
Lokalizacja: Kraków

Postautor: sttroller » 28 gru 2006 20:51

Wypadałoby podać skąd to cytujesz.
To tak dla edukacji... dobrych manier


Wróć do „Akcje”

REKLAMA

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 194 gości