Za nami już drugi – i ostatni – etap wyboru wyróżniających się kobiet na polskim rynku kapitałowym. Spośród 20 nominowanych kandydatek głosami internautów wybraliśmy 10 laureatek. Są wśród nich przede wszystkim członkinie zarządów (wszystkie panie prezentujemy obok). Nie kryją, że praca w branży finansowej jest trudnym zadaniem, ale zdecydowanie zachęcają inne kobiety, by poszły w ich ślady, nawet jeśli mają obawy, czy sobie poradzą. – Z moich obserwacji jako pracodawcy płynie smutny wniosek, że kobiety zbyt często patrzą właśnie w ten sposób, zaniżając swoje kompetencje. Z tego powodu tracą wiele możliwości rozwoju i awansu, niestety często na rzecz mężczyzn, którzy takie obawy mają dużo rzadziej. Najlepszą radą jest więc powiedzenie: odwagi! – mówi Małgorzata Szturmowicz, członek zarządu Idea Banku.
Nasze rozmówczynie radzą, by traktować pracę nie tylko poważnie, ale też jako hobby, a nie przymus. – Pamiętajmy, że praca w branży finansowej, a w szczególności na stanowisku kierowniczym, zajmuje często lwią część doby. Jeśli ma przynieść sukces i satysfakcję, po prostu musi być pasją – mówią. Podkreślają jednocześnie, że bardzo ważna jest determinacja w dążeniu do celu, stałe podejmowanie wyzwań oraz pokonanie własnego strachu. – W tzw. sytuacjach kryzysowych zawsze warto rozmawiać, szukać pomocy u osób z większym doświadczeniem. Zdecydowanie nie wolno się poddawać, a na pojawiające się problemy nie należy patrzeć jak na koniec świata, lecz jak na kolejne zadanie do wykonania, trzeba zaplanować działania i je realizować – mówi Barbara Skrzecz-Mozdyniewicz, szefowa Macrologic.
Wiedza, szczęście, determinacja...
W Polsce nadal pokutuje stereotyp, że praca w finansach jest domeną mężczyzn. Nasze laureatki i osiągane przez nie sukcesy obalają ten mit. Co jest dla nich największym wyzwaniem? – Świadomość, że praca ta jest codziennie poddawana ocenie przez rynek – odpowiada Szturmowicz. Dodaje, że udało jej się osiągnąć sukces zawodowy dzięki wiedzy i ludziom, których spotykała na swojej drodze. – Nie bez znaczenia była też sytuacja osobista, która pozwoliła mi rozwijać się zawodowo – dodaje.
Z kolei szefowa Macrologic ocenia, że największym wyzwaniem w pracy na rynku kapitałowym jest pozyskanie i utrzymanie zaufania inwestorów. – Inwestor musi mieć poczucie, że jeśli włoży swoje pieniądze, to będą one nie tylko bezpieczne, ale przyniosą mu oczekiwany zysk. Najczęściej nie da się tego osiągnąć w miesiąc czy dwa. Bardziej efektywne są inwestycje długoterminowe – mówi. Dodaje, że inwestorzy coraz częściej zdają sobie z tego sprawę, dlatego sami chętniej wybierają inwestycje na dłuższy okres. Jej zdaniem, by osiągnąć sukces, trzeba poważnie podchodzić do swoich obowiązków i osób, z którymi współpracujemy. – Jeżeli widzimy, że coś można zmienić w działaniu organizacji, warto o tym rozmawiać i próbować iść nowymi ścieżkami. Nie każdy pomysł musi być realizowany, ale bez podejmowania prób nigdy by się nic nie zmieniało – podkreśla. Z kolei Ewa Ogryczak, wiceprezes MCI Capital oraz PEM, komentuje, że wyzwaniem jest odpowiednie planowanie, przewidywanie zmian i elastyczne dostosowywanie się do nowych okoliczności oraz ograniczanie ryzyka związanego z faktem, że rynek kapitałowy to obszar, którego nie można w 100 proc. skontrolować. – Z codziennej pracy wyzwaniem będzie dla mnie zawsze praca z ludźmi i stworzenie wokół siebie odpowiedniego zespołu. No i oczywiście, gdyby doba mogła mieć więcej niż 24 godziny, wówczas byłoby dużo łatwiej... – dodaje.
Przepis na dobrego menedżera
Zapytaliśmy nasze laureatki, jakie cechy charakteru są niezbędne do pracy na stanowisku kierowniczym na rynku kapitałowym. – Na pewno skrupulatność oraz umiejętność oceny perspektywy i podejmowania trafnych decyzji. Nie da się jednak osiągnąć sukcesu w pojedynkę. Potrzebne jest współdziałanie zaangażowanych pracowników na wszystkich szczeblach – mówi Skrzecz-Mozdyniewicz. Dodaje, że kluczowa jest też organizacja czasu pracy, zarówno własnego, jak i podwładnych. – Co ciekawe, dla wielu kobiet doskonałą szkołą organizacji czasu pracy jest macierzyństwo oraz związana z nim konieczność godzenia wielu ról i obowiązków – dodaje. Z kolei Monika Englicht, prezes HubStyle, podkreśla, że kobiety są bardziej szczegółowe i dokładne, wnikliwie podchodzą do każdej sprawy. – To nasze przewagi, których często brakuje panom. Nie brakuje nam również charyzmy i wytrwałości w dążeniu do celu, a kolejne sukcesy motywują do działania jeszcze bardziej – mówi. Ocenia, że swój sukces zawdzięcza wielu składowym. – To przede wszystkim pasja do branży, w której pracuję, jestem z nią związana od wielu lat i wciąż poszukuję nowych wyzwań, świetnie odnajduję się w tej roli. To również odwaga i ciężka praca, dzięki czemu zdobyłam wiedzę i doświadczenie – mówi.