Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 29.01.2016 06:04 Publikacja: 29.01.2016 05:00
Foto: Archiwum
Rząd o pół roku przesunął wejście w życie kluczowych zapisów ustawy o odnawialnych źródłach energii. W jaki sposób wpłynie to na plany CEZ Polska w zakresie rozwoju projektów wiatrowych?
Opóźnienie o pół roku wejścia w życie przepisów o nowym systemie aukcyjnym nie przełoży się bezpośrednio na projekty rozwijane w spółkach grupy CEZ Polska. W dalszym ciągu rozwijamy projekty, przygotowując je do realizacji i prezentacji na pierwszej aukcji. Niemniej należy zwrócić uwagę, że inwestorzy z obawami odbierają informacje o spowolnieniu administracji w przygotowaniu do pierwszej aukcji oraz jej przesunięciu dopiero na II półrocze 2016 r. Ostatnie cztery lata to okres wielu nadziei inwestycyjnych, czas pracy nad dwoma koncepcjami systemu wsparcia dla odnawialnych źródeł. W zasadzie, kiedy już prawie wszystko zostało wyjaśnione, a ustawa przyjęta – zapadła decyzja o wstrzymaniu jej pełnego wdrożenia. Mamy jednak nadzieję, że ten czas zostanie wykorzystany dla pełnego uzupełnienia braków oraz niejasności systemu aukcyjnego, a pierwsza aukcja – jak zapowiadano – zostanie z sukcesem przeprowadzona w 2016 roku.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Zyski okazały się niższe od oczekiwanych, co było efektem wzrostu kosztów operacyjnych. Ubiegły rok będzie też zapamiętany ze względu na rekordowe wydatki na rozwój. W tym roku planowane jest zakończenie programu inwestycyjnego rozpoczętego w 2022 r.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Mimo ambitnych planów inwestycyjnych przewidzianych na najbliższe lata grupa nie zamierza rezygnować z sowitych wypłat dywidendy.
Czołowi doradcy utrzymali wysokie pozycje z poprzednich lat. Pierwsze jest PwC, a tuż za nim uplasowało się KPMG. Na podium awansował EY.
Zainteresowanie inwestorów walorami Boryszewa, które dzień wcześniej poszybowały w górę o blisko 40 proc., nie osłabło. W pierwszej fazie środowego handlu kontynuowały rajd drożejąc nawet o blisko 25 proc.
Analityk Santander Biuro Maklerskie w raporcie z 16 kwietnia tego roku podniósł wycenę i rekomendację dla akcji Cyfrowego Polsatu. Biuro dziś odtajniło tę publikację i opisujemy ją jako pierwsi. Co stoi za decyzją specjalisty?
Plany przemysłowego holdingu dotyczące uruchomienia produkcji na potrzeby wojska rozbudziły ogromne oczekiwania inwestorów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas