Jeśli kierować się przede wszystkim wskaźnikiem C/Z dla prognozowanych zysków na 2017 r., polski rynek w dalszym ciągu wygląda atrakcyjnie. Ma to związek z niewygórowanymi wycenami i z perspektywą poprawy wyników. – Akcje na polskim rynku trudno uznać za drogie. Nawet duże spółki, mimo spektakularnych zwyżek, są wyceniane według wskaźnika C/Z wynoszącego ok. 12–13 dla zysków zarówno za 2017, jak i 2018 r. To wciąż nisko w relacji nie tylko do innych klas aktywów, ale też do akcji notowanych na innych rynkach. Dlatego hossa na dużych spółkach może jeszcze trwać. Tym, co mogłoby ją zatrzymać, jest cykliczność zysków: niektóre duże spółki poprawiły wyniki, lecz było to związane z dobrą koniunkturą, a nie ze zwiększeniem skali działalności – ocenia Adam Łukojć, zarządzający TFI Allianz.
Z porównania poszczególnych segmentów warszawskiej giełdy przy wykorzystaniu wskaźnika C/Z dla prognozowanych na ten rok zysków wynika, że mniej korzystnie wyglądają spółki o średniej kapitalizacji. – Są względnie drogie, przynajmniej w porównaniu z małymi spółkami, ale już w relacji do spółek zagranicznych wciąż wydają się tanie. Mają też często bardzo dobrą historię oraz modele biznesu pozwalające na dalszy wzrost. W ich przypadku wyniki finansowe mogą się szybko poprawiać. Jeszcze niżej wyceniane są polskie małe spółki. W ich przypadku inwestorzy jakby stracili wiarę w jakąkolwiek możliwość poprawy wyników; prawdopodobnie w tej grupie jest dziś najwięcej okazji inwestycyjnych – spółek, których zyski będą rosły, a które są dziś wyceniane tak, jak stabilny lub wręcz kurczący się biznes. Prawdopodobnie w tym segmencie udana selekcja będzie mogła przynieść najlepsze rezultaty – uważa ekspert
Atrakcyjne akcje deweloperów
Niskie wskaźniki wyceny to jeden z głównych argumentów przemawiających na korzyść deweloperów, którzy liczą na kolejny rekordowy rok pod względem sprzedaży. – Sektor deweloperów mieszkaniowych jest notowany przy atrakcyjnych wskaźnikach C/Z na 2017 r. na poziomie 8,9 oraz C/Z na 2018 r. na poziomie 6,7. Na początku października spodziewamy się bardzo dobrych danych sprzedażowych sektora za III kwartał – wskazuje Piotr Zybała, analityk DM mBanku.