Telemedycyna: Segment z potencjałem

Rozwój e-zdrowia w Polsce może przynieść oszczędności rzędu 0,35 proc. PKB oraz umożliwić przyjęcie 2 proc. więcej pacjentów – poinformował nas resort zdrowia.

Publikacja: 17.01.2018 04:00

Z przeprowadzonego przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia badania wynika, że rozwiązania telemedyczne stosuje tylko 8 proc. podmiotów leczniczych w Polsce. Rok do roku wzrost wyniósł zaledwie 1 proc., a więc dynamika jest znikoma.

– Można oczekiwać, że poprawa nastąpi po wdrożeniu projektu Platformy P1 i upowszechnieniu prowadzenia i wymiany elektronicznej dokumentacji medycznej, bez czego trudno sobie wyobrazić powszechne udzielanie świadczeń w modelu telemedycznym – komentuje Milena Kruszewska, dyrektor biura prasy i promocji Ministerstwa Zdrowia. Podkreśla jednocześnie, że nadal jest sporo barier rozwoju tego segmentu. Zostały wskazane w „Strategii rozwoju e-zdrowia w Polsce na lata 2018–2022".

– Pierwszą barierą, którą należy wymienić, jest niedostateczny kapitał na nowe technologie. Na szczęście w tym obszarze można w ostatnim czasie zauważyć poprawę – komentuje Szymon Piątkowski, dyrektor w PwC. Dodaje, że powstaje coraz więcej funduszy dedykowanych rozwojowi nowych technologii, w tym w zakresie ochrony zdrowia. Problemem jest również brak finansowania rozwiązań telemedycznych przez płatnika publicznego. – Mam nadzieję, że to w najbliższej przyszłości się zmieni, a pierwszym takim programem jest POZ Plus, który ma szansę przyspieszyć rozwój telemedycyny w Polsce – podkreśla ekspert.

Na świecie dynamicznie rozwija się segment tzw. connected care, bazujący na rozwiązaniach z zakresu internetu rzeczy. Do 2022 r. 16,5 mln Europejczyków będzie korzystało z tego typu urządzeń wobec niespełna 6 mln w 2016 r. Skumulowany roczny wskaźnik wzrostu wyniesie 18,7 proc. Z kolei przychody związane z tym segmentem przekroczą w Europie do 2022 r. poziom 6 mld euro – prognozuje firma Berg Insight.

Zastosowanie systemów telemedycznych w jednostkach opieki zdrowotnej w Wielkiej Brytanii spowodowało skrócenie czasu potrzebnego na wypełnienie dokumentacji medycznej aż o 60 proc. Cyfryzacja służby zdrowia jest dużą szansą m.in. dla spółek informatycznych notowanych na GPW, takich jak Asseco Poland czy Comarch.

Dynamicznie rozwija się segment prywatnych usług medycznych. Do 2022 r. będzie rósł o ponad 7 proc. rocznie – prognozuje PMR. kmk

Medycyna i zdrowie
Zaskakujące wyniki Celonu. Znamy przyczynę
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Medycyna i zdrowie
Odbicie w biotechnologii. Dobre wieści z Selvity
Medycyna i zdrowie
Molecure startuje z ofertą. Jest ruch głównego akcjonariusza
Medycyna i zdrowie
Airway ma inwestora. Rynek znów uwierzył w spółkę
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Medycyna i zdrowie
Synektik ma plan na dalszy wzrost biznesu
Medycyna i zdrowie
Polska biotechnologia w ciekawym momencie. Rok 2025 będzie przełomowy?