Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, kakao

ROPA NAFTOWA

Podwyżka cen saudyjskiej ropy naftowej.

Publikacja: 06.05.2024 12:25

Dorota Sierakowska analityk Domu Maklerskiego BOŚ

Dorota Sierakowska analityk Domu Maklerskiego BOŚ

Foto: parkiet.com

Notowania ropy naftowej rozpoczynają bieżący tydzień od delikatnej zwyżki. Po pierwsze, ruch ten jest naturalną korektą wzrostową po dotkliwych przecenach z poprzedniego tygodnia. Zarówno notowania ropy Brent, jak i ceny ropy WTI, zniżkowały bowiem o około 7%, co było największą tygodniową przeceną od trzech miesięcy.

Po drugie, pojawiły się informacje fundamentalne, które wsparły ceny ropy naftowej podczas dzisiejszej sesji. Szanse na rozejm na linii Izrael-Hamas ponownie zmalały, co sprawia, że powracają obawy o sytuację geopolityczną na Bliskim Wschodzie. Jednak jeszcze więcej uwagi na rynku ropy przyciągnęła decyzja Arabii Saudyjskiej o podwyższeniu cen sprzedaży ropy naftowej w czerwcu do odbiorców w Azji oraz Europie. Sugeruje ona bowiem, że Saudyjczycy spodziewają się podwyższonego popytu na surowiec w sezonie letnich wyjazdów. Jednocześnie, zapasy ropy naftowej w Arabii Saudyjskiej w ostatnich miesiącach nieco zniżkowały, co też uzasadnia podwyżkę cen ropy.

Z pozostałych informacji – inwestorzy na rynku ropy z pewnością nie przestają obserwować danych makro w kluczowych gospodarkach świata. Poprzedni tydzień przyniósł serię danych m.in. ze Stanów Zjednoczonych, które w większości były rozczarowujące, aczkolwiek rozbudziły pytania o możliwe ruchy Rezerwy Federalnej. Fed jest wciąż ostrożny w kwestii potencjalnego obniżania stóp procentowych ze względu na podwyższoną inflację w USA, ale słabsze dane z rynku pracy mogą skłonić go do szybszego łagodzenia polityki monetarnej.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

DM BOŚ


KAKAO

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

DM BOŚ

Gwałtowna korekta notowań kakao.

Poprzedni tydzień na rynku kakao był wyjątkowo emocjonujący. Notowania tego surowca gwałtownie bowiem spadały po wcześniejszym dotarciu do kolejnych historycznych maksimów. Zarówno zwyżka, jak i późniejsza zniżka notowań kakao, były wyjątkowo gwałtowne.

W drugiej połowie kwietnia notowania kakao w USA sięgnęły okolic 11 500 USD za tonę, co było rekordowym wynikiem. Później jednak strona podażowa wkroczyła do gry, a w poprzednim tygodniu cena kakao spadła o imponujące 23%. Zniżka cen kakao wynikała przede wszystkim z likwidacji długich pozycji na tym rynku – bowiem tak jak końcówka ruchu wzrostowego na rynku kakao była głównie spekulacyjna, tak obecna presja spadkowa również wynika głównie z działań inwestorów finansowych.

Niemniej, warto wspomnieć, że fundamenty rynku kakao nadal są silne. W sezonie 2023/2024 spadek ilości wyprodukowanego kakao jest istotny, co wiąże się z oczekiwaniami dużego globalnego deficytu.

Notowania kakao w USA – dane dzienne

Notowania kakao w USA – dane dzienne

DM BOŚ

Dorota Sierakowska

Analityczka surowcowa

Surowce
Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, pszenica
Surowce
Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, złoto
Surowce
Raport OPEC bez zaskoczenia
Surowce
Srebro przed oporem